ENERGETYKA

Ogłoszono przetargi na modernizację Elektrowni Szczytowo – Pompowej Porąbka Żar

Spółka PGE Energia Odnawialna ogłosiła dwa postępowania przetargowe dotyczące modernizacji Elektrowni Żar. Pierwsze z nich obejmuje renowację zbiornika górnego elektrowni. Drugie dotyczy kompleksowego odnowienia technologicznego obiektu. Ogłoszone przetargi prowadzone będą w trybie dialogu konkurencyjnego, co ma pozwolić na doprecyzowanie zakresu prac i przygotowanie ostatecznej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Renowacja zbiornika ma się zakończyć do końca 2024 roku, a części technologicznej do końca 2027.

Elektrownia Szczytowo – Pompowa Porąbka – Żar to jeden z najważniejszych obiektów grupy kapitałowej PGE. Jest drugą co do wielkości tego typu elektrownią w Polsce. Elektrownia zbudowana jest wewnątrz Góry Żar i jest jedyną podziemną elektrownią w kraju. Po raz pierwszy uruchomiona została 31 grudnia 1979 roku i do tej pory przepracowała niemal 350 tysięcy godzin. Jej modernizacja jest potrzebna, by elektrownia nadal mogła świadczyć wysokiej jakości usługi, zgodnie z wymaganiami Operatora Systemu Przesyłowego. W tym celu potrzebne jest odtworzenie wszystkich układów technologicznych.

W Elektrowni Szczytowo – Pompowej Porąbka – Żar pracują cztery hydrozespoły odwracalne (pompo – turbiny), o mocy 125MW i prędkości obrotowej 600obr./min. Każdy z nich wyposażony jest w wirnik o średnicy 2918mm, generator – silnik o mocy pozornej 150MVA oraz silnik rozruchowy do pracy pompowej o mocy 8MW. Podstawowe urządzenia elektrowni umieszczone są w podziemnej komorze długości 123 metrów, szerokości 27m i wysokości 40m. W komorze znajdują się hydrozespoły, transformatory blokowe oraz nastawnia elektrowni. Pojemność energetyczna górnego zbiornika elektrowni wynosi 2 miliony m3 wody, co pozwala na pracę generacyjną wszystkich hydrozespołów jednocześnie przez 4 godziny. Ze zbiornika woda pobierana jest przez dwuwlotowe ujęcie typu brzegowego, połączone z elektrownią dwoma sztolniami. Elektrownia Żar stanowi naturalny magazyn energii reagujący na zmieniające się warunki pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, zapewniając mu stabilną pracę.

Celem modernizacji jest przystosowanie elektrowni do obowiązujących wymagań w zakresie prawa energetycznego, cyberbezpieczeństwa, zdalnego nadzoru i sterowania oraz świadczenia usług systemowych. Modernizacja pozwoli na obniżenie kosztów pracy obiektu oraz jego dalszą eksploatację przez kolejne 35 lat. Zmniejszy także wskaźnik awaryjności.  

Prowadzona modernizacja nie spowoduje wyłączenie elektrowni. Wyjątkiem będą miesiące, w czasie których prowadzone będą prace na zbiorników górnym. W tym czasie jednak inne części urządzeń będą działać, świadcząc normalnie dotychczasowe usługi.

Źródło: www.pgeeo.pl

Zdjęcie: www.pgeeo.pl/Nasze-obiekty/Elektrownie-wodne/Zar

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button