INSTALACJE PPOŻ.

Mikrofalowniki – wysoka ochrona przeciwpożarowa i monitoring na poziomie każdego z modułów osobno

Mikrofalowniki, inaczej mikroinwertery, to konwertery mocy przetwarzające prąd stały na prąd zmienny. W ostatnich latach coraz mocniej zyskują na znaczeniu, stanowiąc innowacyjne rozwiązanie w odniesieniu do tradycyjnych falowników. Największą zaletą tych urządzeń jest to, że zaczynają pracować przy bardzo niskim poziomie dopływającej do nich energii, a to jest równoznaczne z równoległym i bezpośrednim łączeniem falowników z modułami fotowoltaicznymi. Dla użytkownika natomiast na duży plus jest możliwość monitorowania pracy zarówno całej instalacji, jak i pojedynczych modułów.

Rynek instalacji fotowoltaicznych zarówno rośnie na całym świecie. Według agencji Allied Market Research w 2023 roku jego wartość wzrośnie do 393,5 miliardów dolarów. Dużą tendencję wzrostu można zauważyć także w odniesieniu do mikrofalowników. Zyskują one na znaczeniu dzięki swojej innowacyjności, efektywności oraz dłuższej żywotności. Według prognoz w 2023 rynek mikrofalowników może osiągnąć wartość 6 miliardów dolarów, przy średnim wzroście na poziomie 19,3% od 2018 do 2023 roku.

Mikrofalowniki zyskują na znaczeniu także w Polsce. Wypadają lepiej w porównaniu ze standardowymi falownikami pod kilkoma względami. Po pierwsze są bezpieczniejsze w eksploatacjiPracując na znacznie niższych napięciach niż falowniki strunowe, redukują ryzyko porażenia i pożaru. Dzięki mniejszemu obciążeniu są także efektywniejsze oraz bardziej żywotne. Mikroinwertery wpływają na każdy ze znajdujących się w instalacji paneli słonecznych indywidualnie, dzięki czemu podnoszą sprawność całej instalacji. Zwraca się także uwagę na ich większą trwałość. Gwarancja standardowych falowników sięga maksymalnie 10 lat, podczas gdy mikrofalowników – 25 lat.

Przykładami instalacji z mikrofalownikami w Polsce są m.in.: instalacje Herbapolu we Wrześni, budynki spółki Target (producent środków ochrony roślin) czy budynki Nort (zakład piekarniczy z nowoczesnym parkiem maszynowym). Zdaniem ekspertów kwestią czasu jest to, że światowa fotowoltaika przejdzie na tę elastyczną i bezpieczną technologię.

Źródło: www.sozosfera.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button