AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Czy uda nam się szybko zastąpić gaz z Rosji?

Gaz z Rosji jest teraz głównym wyszukiwanym w sieci i poruszanym tematem. Nic dziwnego, skoro to właśnie on jest tak istotną kwestią w naszym życiu, będąc nieodzownie związanym z energetyką i transportem. Obecna sytuacja geopolityczna kraju powoduje, że musimy szukać alternatywnych dostaw lub źródeł energii. Niestety nie jest możliwe w jednym dniu, tygodniu, czy nawet miesiącu odcięcie wszystkich dostaw. Ile czasu zajmie nam stanie się niezależnym energetycznie od Rosji krajem? Czy uda nam się zastąpić gaz odnawialnymi źródłami energii?

Ile gazu importujemy z Rosji?

Kraje europejskie, w tym Polska, importują z Rosji ogromne ilości gazu. W samej Polsce potrzebujemy około 20,6 miliardów m3 gazu rocznie. Według danych z Forum Energii  w 2021 r. Rosja mogła zarobić 500 mld zł na eksporcie surowców energetycznych. Jak podaje portal teraz-srodowisko.pl: “w 2021 roku Unia Europejska importowała gazociągiem z Rosji średnio 380 mln metrów sześciennych gazu dziennie. W skali roku daje to około 140 mld metrów sześciennych. Dodatkowo rocznie importowano około 15 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Łącznie importowane z Rosji 155 mld metrów sześciennych gazu stanowiło ok. 45 proc. unijnego importu gazu w 2021 r. i prawie 40 proc. całkowitego zużycia gazu”.

Te wcale niemałe liczby uświadamiają nam, jak wielka istnieje potrzeba na zastąpienie choćby dużej części tego surowca. Najlepszą alternatywą dla gazu z Rosji byłyby źródła energii odnawialnej. Są one nie tylko tańsze, ale i bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne kopalne źródła energii. Może to właśnie dobry czas, by zacząć z nich korzystać na większą skalę?

Jak zakończyć import paliw z Rosji?

Zanim będziemy na większą skalę korzystać z odnawialnych źródeł energii, musimy nauczyć się korzystać z zasobów ropy i gazu oszczędniej, bardziej racjonalnie. Eksperci twierdzą, że jednym z kroków do zakończenia importu paliw z Rosji jest oszczędzanie energii i paliw w transporcie. Za ważne kroki podaje się również dywersyfikację dostawców, by nie uzależniać się od jednego. Istotne jest też budowanie stabilnych zapasów, a także ukończenie gazociągu łączącego nas z Norwegami. Do zakończenia importu paliw z Rosji może przyczynić się również spójna polityka na szczeblu unijnym. W przyszłości niezastąpione okaże się: dekarbonizacja przemysłu oraz ustalenie strategii dla gazu, w celu ograniczania go w kluczowych sektorach gospodarki.

Jeśli nie gaz z Rosji to co? 

Mimo że odnawialne źródła energii są doskonałą alternatywą dla ropy i gazu, nadal stanowią tylko niewielki procent całkowitego zużycia energii na całym świecie. Proporcja jest niewystarczająca, mimo że przejście na energię odnawialną może zredukować gazy cieplarniane. Zwalczanie zmian klimatycznych za pośrednictwem tych źródeł może być najwyraźniejszym skutkiem globalizacji.

„Odnawialne źródła energii są tanim, czystym i potencjalnie niewyczerpanym źródłem energii i zamiast finansować przemysł paliw kopalnych gdzie indziej, tworzą tu miejsca pracy. Wojna Putina na Ukrainie pokazuje, jak pilne jest przyspieszenie przejścia na czystą energię” – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Obecna trudna sytuacja z Rosją może naturalnie przyspieszyć zieloną transformację. Europa zdaje sobie sprawę, że małymi krokami musi zmierzać do niezależności energetycznej. Jednym z rozwiązań są instalacje fotowoltaiczne. W Niemczech montuje ich się już kilkadziesiąt tysięcy rocznie, ale również w Polsce zaczyna to być pozytywny, ekologiczny trend. Niemcy również są zainteresowani budową morskich farm wiatrowych, a na lądzie chcą inwestować w wiatraki i duże elektrownie słoneczne.  Morska farma wiatrowa istnieje już u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Natomiast Polska jest na etapie projektu budowy MFW Bałtyk na Morzu Bałtyckim. Podobne projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku planują Litwa, Łotwa i Estonia. Wykorzystywanie zielonej energii prosto z elektrowni i niezależność energetyczna zawsze będą na naszą korzyść.  

Od węgla do OZE

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przejście na odnawialne źródła energii jest w przyszłości konieczne. Przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo energetyczne. Jest nim nie tylko niezależność od importu paliw, ale także ciągłość i brak zakłóceń podczas dostaw energii.  

Jednak aby dokonać takiej transformacji, istnieje potrzeba, by jeszcze przez jakiś czas korzystać z kopalnych źródeł energii, by móc zbilansować system. Oznacza to, że w momentach, gdy nie świeci słońce, czy nie wieje wiatr, móc czerpać więcej energii z nieodnawialnych źródeł energii. Jeżeli nie gaz ma być przejściowym etapem między węglem na OZE, to musimy się zgodzić na ciut dłuższe korzystanie z węgla, ale w zamian za przyspieszenie działań na rzecz OZE.  

Na uwagę zasługuje też program Bloki 200+, który ma za zadanie dostosowanie bloków energetycznych do zmieniających się warunków eksploatacji. Bloki węglowe 200+ to te, których moc wynosi ok. 200 MW. Jest ich w naszym kraju około 50. Większość z nich powstała w latach 70, dlatego utrzymywanie ich przez dłuższy czas byłoby niemożliwe. Natomiast ich natychmiastowe odłączenie zaszkodziłoby systemowi energetycznemu. Dlatego celem programu jest poprawienie sprawności i zmniejszenie emisyjności bloków węglowych, aby dostosować je do współpracy z coraz większą liczbą odnawialnych źródeł energii. 

Jak efektywniej wykorzystać zasoby OZE?

Wykorzystując na szerszą skalę OZE, konieczna jest rozbudowa magazynów energii. Tak, aby energia zgromadzona podczas szczytów mogła być wykorzystana w okresie obniżonej produkcji. Przykładem takiego efektywnego wykorzystania odnawialnych zasobów w praktyce może być magazyn energii GC PowerNest. Wspiera on przydomową instalację i pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału fotowoltaiki. Tego typu rozwiązania pokazują, że z odnawialnych zasobów energii może już korzystać każdy z nas, tym samym obniżając tak wysokie dziś rachunki za prąd, czy gaz. 

Jeżeli interesują Cię ekologiczne tematy, chcesz w pełni zacząć korzystać z OZE, albo sam działasz w podobnej branży, zapraszamy Cię do udziału w wyjątkowym wydarzeniu z zakresu polityki zrównoważonego rozwoju. 

Więcej szczegółów na: https://greenenergycongress.pl/.

Powiązane Artykuły

Back to top button