AKTUALNOŚCISTARTUP

Inkubator biznesu – czy to dobry sposób na rozpoczęcie działalności?

Wiele młodych startupów wywodzi się z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie własnej działalności bez potrzeby zakładania własnej firmy, a co za tym idzie bez formalności i środków z tym związanych. Poznaj, jak działa inkubator biznesu i jakie są zalety skorzystania z takiego rozwiązania.

Inkubator przedsiębiorczości – co to jest i jak działa? 

Młodych ludzi, w tym studentów, zwykle charakteryzuje to, że mają mnóstwo pomysłów na biznes, jednak nie mają środków na ich realizację. Wiele osób porzuca swoje marzenia i idee, mówiąc, że i tak nie mają za co otworzyć i utrzymać firmy bądź, że to za duże ryzyko. Czasami rezygnują z własnych pomysłów zupełnie niepotrzebnie. Z pomocą osobom, mającym pomysł na biznes, przychodzą inkubatory przedsiębiorczości. Co więcej, by skorzystać z tego rozwiązania nie trzeba mieć pieniędzy do włożenia w inwestycję, ani nawet specjalistycznej wiedzy na temat prowadzenia firmy. 

Wychodząc od podstaw, odpowiedzmy sobie na elementarne pytanie: “Co to jest inkubator przedsiębiorczości?”. To podmiot, oferujący swoją osobowość prawną tym, którzy mają pomysł na firmę, ale nie mają wiedzy lub/i środków materialnych, aby samodzielnie rozpocząć własną działalność pod swoimi danymi. Inkubator biznesu może mieć formę fundacji bądź stowarzyszenia albo organizacji pozarządowej. Na wielu uczelniach znajdują się akademickie inkubatory przedsiębiorczości, co znacznie ułatwia sprawę studentom, którzy mogą wszelkie kwestie załatwić na miejscu. 

Kiedy podpisujesz umowę z inkubatorem przedsiębiorczości, stajesz się jej odrębnym działem. Pracujesz tak, jakbyś prowadził własną firmę. W rzeczywistości jednak podmiotem prawnym nie jesteś Ty, a inkubator. To jego dane pojawią się np. na fakturach wystawionych kontrahentom lub zawartych z nimi umowach. W zamian za użyczenie swojej osobowości prawnej właściciel instytucji pobiera opłatę. Kwota zależy od konkretnego pakietu, ale zwykle wynosi od 200 do 500 zł miesięcznie.

Kto może skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości? 

Z pomocy inkubatora przedsiębiorczości może skorzystać każdy, kto wcześniej nie prowadził własnej działalności gospodarczej. A także kto chce założyć taką działalność w sektorze małych i średnich firm lub ma pomysł na start-up. Jeżeli mowa o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości, mogą mieć one własne wymagania, które trzeba spełnić. Zwykle są dedykowane studentom, doktorantom i absolwentom uczelni, na której się znajdują. 

Inne inkubatory biznesu mogą również mieć swoje warunki. Przykładowo, by potencjalny partner prowadził działalność z zakresu IT, nowych technologii czy innej. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy inkubatora biznesu? 

Zdecydowanie warto udać się do inkubatora biznesu, jeżeli masz pomysł na własny biznes, który w przyszłości może przynieść dochody, jednak nie masz doświadczenia w zarządzaniu własną firmą. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie otworzyć i prowadzić działalność, posiadasz braki w wiedzy, chcesz się czegoś nauczyć… Zanim sam w pełni rozwiniesz skrzydła – inkubator przedsiębiorczości jest doskonałym pomysłem. Również, jak wspomnieliśmy wcześniej, jeżeli blokują Cię środki materialne i nie masz wkładu własnego na początek, ta opcja pozwoli Ci zacząć, nie pogrążając się w kredytach. Kolejnym dobrym powodem do skorzystania z pomocy inkubatora jest sytuacja, gdy coś chwilowo uniemożliwia Ci założenie własnej działalności gospodarczej pod Twoim nazwiskiem. Zwłaszcza jeżeli masz już zebranych klientów, zainteresowanych Twoim produktem, czy usługą. 

Inkubatory biznesu nie sprawdzą się natomiast u tych, którzy planują działalność na większą skalę, potrzebują dodatkowych pozwoleń, czy koncesji.  

Korzyści, jakie daje inkubator biznesu:

  • profesjonalni doradcy,
  • niskie koszty prowadzenia działalności,
  • miejsce i przestrzeń do pracy np. sale konferencyjne do wynajęcia,
  • ewentualne szkolenia, dodatkowe wsparcie,
  • niski stopień ryzyka,
  • szansa na zdobycie nowej wiedzy z zakresu prawno-podatkowej i na zdobycie doświadczenia.

Jeżeli chodzi o wady, możemy wymienić długi czas decyzyjny. Wszelkie faktury i inne dokumenty wychodzą nie od Ciebie, a od inkubatora. Wszelkich firmowych wydatków nie możesz też odliczać od podatków. Kolejną kwestią są comiesięczne opłaty za korzystania z osobowości prawnej inkubatora. Niemniej jednak te opłaty są mniejsze niż za prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Także to wada, którą można potraktować również jako zaletę. 

Poniżej przedstawiamy listę kilku inkubatorów biznesu: https://www.doradcawbiznesie.pl/lista-inkubatorow-przedsiebiorczosci-katalizatorow-biznesu/.

Być może zainteresuje Cię również: https://pumplab.pl/2022/04/11/polskie-startupy-w-2021-roku-analiza-raportu/.

Powiązane Artykuły

Back to top button