AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Kryzys energetyczny w Europie

Bez wątpienia przechodzimy dziś kryzys energetyczny. I to nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Każdego dnia obserwujemy, jak rosnące ceny paliw pogłębiają inflację. Większość branż jest nieodzownie związanych z transportem lub energetyką. Obecna sytuacja geopolityczna nie wróży nic dobrego, zwłaszcza w krajach, które nie posiadają własnych złóż ropy naftowej. 

Ostatni kryzys energetyczny

Ostatni raz podobny kryzys miał miejsce prawie 50 lat temu, gdy część zachodu została odcięta od dostaw ropy naftowej z państw arabskich. Spowodowało to potężny  wzrost jej cen na rynkach, a także dużą podwyżkę cen węgla i gazu. To z kolei doprowadziło do limitowania zużycia paliw silnikowych, energii elektrycznej i olejów opałowych.

W poprzednim kryzysie energetycznym wiele krajów było zmuszonych do inwestycji i wprowadzenia takich działań, które pozwolą im w przyszłości uniknąć podobnych konsekwencji. Niektóre kraje postawiły na inwestycje w energetykę atomową, inne zachęciły skutecznie mieszkańców do zmiany środka transportu na rowery. Jeszcze inne rozwijały prace badawczo-rozwojowe nad pozyskiwaniem energii z różnych odnawialnych źródeł.

Współczesny kryzys energetyczny

Na obecny kryzys energetyczny i gospodarczy złożyło się wiele czynników. Najpierw pandemia koronawirusa ograniczyła działalność gospodarczą. Wiele firm spowolniło własną działalność z powodu braku zapotrzebowania na produkty i usługi. Do tego doszła sytuacja geopolityczna – wojna i próba ograniczenia dostaw gazu, pochodzącego z Rosji. Ceny gazu, węgla, ropy naftowej wysoko skoczyły, a wraz z nimi rachunki za ogrzewanie, prąd, koszty transportu i wszelkie produkty. 

W celu ograniczenia inflacji  większość państw Unii Europejskiej obniżyła podatki VAT i akcyzę na paliwa i energię. Niestety wadą tej metody jest dalsze stymulowanie konsumpcji. 

Obniżone ceny paliwa skutkują jeszcze chętniejszym sięganiem po samochód, a co za tym idzie większym zużycie paliwa. Powoduje to wciąż wysoki import ropy z Rosji i utrzymywanie ceny na wyższym poziomie. 

Jakie działania powinniśmy stosować, by ograniczyć zużycie paliw?

By zapobiec kryzysowi energetycznemu lub przynajmniej go złagodzić, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie pewnych obostrzeń. Zmniejszeniu zużyciu paliw będzie sprzyjało ograniczenie prędkości na autostradach i drogach ekspresowych w celu ekonomicznej jazdy. Również pomocne może okazać się przeprowadzanie kampanii informacyjnych, zachęcających do rezygnacji lub ograniczeniu  ogrzewania czy klimatyzacji oraz do oszczędzania energii elektrycznej. Naturalnie podstawowym krokiem ku temu, by zrezygnować z paliw kopalnych będzie inwestycja w OZE. Obecnie mało który kraj jest przygotowany na to, by całkowicie wyeliminować paliwa kopalne na rzecz energii pochodzącej z wiatru, wody, czy energii słonecznej. Niemniej jednak wybrane kraje w Europie już zdały sobie sprawę z takiej potrzeby. Miejmy nadzieję, że będziemy coraz szybciej skłaniać się w stronę odnawialnych zasobów. 

Więcej na temat zastępowania gazu odnawialnymi źródłami energii przeczytasz w artykule: https://pumplab.pl/2022/03/22/czy-uda-nam-sie-szybko-zastapic-gaz-z-rosji/.

Kryzys energetyczny w Europie w znacznie szerszym ujęciu opisuje portal Wysokie Napięcie. Odsyłamy do artykułu: https://wysokienapiecie.pl/70367-obnizanie-cen-energii-nie-pomoze-dlugofalowo-wyjscie-jest-inne/

Powiązane Artykuły

Back to top button

Dołącz do Green Energy Congress 2022
4-5 Październik
ICE Krakow Congress Centre

Już teraz skorzystaj z promocyjnych cen biletów na kolejną
edycję Green Energy Congress.