AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Braki węgla w Polsce – jak to rozwiązać?

Temat czym zastąpić gaz  z Rosji jeszcze nie ucichł, a już pojawił się kolejny problem. Braki węgla w Polsce to od kilkunastu dni głośny temat, wywołujący wiele sporów. Podobno nie ma sytuacji bez wyjścia. I tutaj rząd wychodzi ze swoimi propozycjami. Jak przystaną na nie Polacy? Dlaczego węgiel kamienny jest tak potrzebny i skąd go bierzemy? 

Ostatnio pisaliśmy na temat kryzysu energetycznego w Europie. Tym razem również nie będzie optymistycznie. 2022 sprzyja wysokim cenom i brakom podstawowych surowców. Jednym z nich jest węgiel kamienny, o którym będzie mowa w dzisiejszym artykule. 

Czy do końca 2022 roku zabraknie nam węgla? Przed takim pytaniem stoi obecnie wielu Polaków. Węgiel kamienny z importu wykorzystują głównie (w około 80 %) gospodarstwa domowe, małe firmy oraz ciepłownie. Jednak w rodzimych kopalniach węgla kamiennego wydobycie jest coraz niższe, a embargo na import węgla z Rosji odcięło możliwość sprowadzania go od dotychczasowego naszego głównego importera.

Popyt na węgiel wzrasta, a wraz z nim ceny tego surowca

W polskich kopalniach jest coraz mniej węgla kamiennego, a rosnące ceny sprawiają, że znajduje się on poza zasięgiem dla większości gospodarstw domowych i małych firm. Ci, którzy zdążyli do tej pory wymienić piece węglowe na gazowe, są w lepszej sytuacji (mimo że ceny gazu też nie zachęcają). Natomiast osoby, dla których węgiel był jedynym lub głównym źródłem ogrzewania, obawiają się o sezon jesienno-zimowy. Deficyt węgla oznacza też rosnące koszty dla ciepłowni i elektrociepłowni.

Dziennik Gazeta Prawna podaje: „W tej chwili tona węgla kosztuje dwa razy więcej niż przed wojną — to wzrost z ok. 150 dol. za tonę do ok. 300 dol. W pierwszym tygodniu marca węgiel był jeszcze droższy — notowania przekraczały 450 dol. za tonę”.

Sklep Internetowy Polskiej Grupy Górniczej twierdzi, że w styczniu i lutym 2022 r. odwiedziło ich około 2300% więcej klientów niż rok wcześniej. Z kolei liczba zamówień wzrosła pięciokrotnie. To nie są drobne wahania, ale poważny problem masowej paniki przed rosnącymi cenami węgla. Prawdą jest, że węgiel oferowany przez PGG można było nabyć w cenie od 650 do 1175 zł za tonę, gdy ekogroszek na rynku komercyjnym sprzedawany jest za ok. 2 tys. zł za tonę. Jednak aby zapobiec nieuczciwym działaniom, wprowadzono ograniczenia. I tak jedno gospodarstwo domowe może zakupić maksymalnie 5 ton węgla na rok. Klient musi też poświadczyć, że dany węgiel zużyje na własne potrzeby i nie będzie go sprzedawał. 

Niestety zakupy w PGG nie należą do najłatwiejszych. Ekspertowi z portalu JakiEkogroszek.pl w e-sklepie PGG udało się przejść do kasy dopiero po 3 godzinach. Co więcej, sklep wprowadził ograniczenia czasowe — można w nim  zamawiać towary opałowe tylko we wtorki i czwartki po godzinie 16:00. 

Skąd importujemy węgiel kamienny? 

Mimo że Polska produkuje znaczne ilości węgla kamiennego, to wciąż są one niewystarczalne, by zaspokoić potrzeby obywateli. 

Według danych podanych przez portal parkiet.com w 2021 roku import węgla do Polski przedstawiał się następująco: 83,9% stanowił węgiel sprowadzany z Rosji, 6,5% z Kazachstanu, 5,4% z Czech i 4,2% z Kolumbii. 

Obecnie węgiel kamienny importujemy m.in. z Kolumbii (w marcu przywieziono go ponad 300 tys. ton), także z USA,  Australii i RPA. Część węgla sprowadzaliśmy też z Kazachstanu, ale niestety Rosjanie blokują jego transport kolejowy. Przewożenie go zaś nowymi szlakami wychodzi zbyt drogo. O wiele bardziej wartościowy był też węgiel sprowadzany koleją. Niestety transportowanie węgla statkiem powoduje, że jest on ściśnięty, a w trakcie bujania statkiem kruszy się, przez co nie jest już aż tak użyteczny.. 

Czym zastąpić węgiel kamienny?

Innymi alternatywami dla węgla kamiennego może być też gaz ziemny, a także spalanie biomasy. Coraz częściej dąży się też do korzystania z energii wiatrowej, słonecznej. 

Wymianę kotła gazowego na nowoczesne, bardziej ekologiczne źródło ciepła umożliwia program Czyste Powietrze. Pozwala on na uzyskanie dofinansowania do m.in. mikroinstalacji fotowoltaicznej, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła czy podłączenia do sieci ciepłowniczej.

Szefowa programu  „Czyste powietrze” w ClientEarth mec. Agnieszka Warso-Buchanan twierdzi, że dobrym sposobem na poradzenie sobie z brakiem węgla w Polsce mogą być  inwestycje w pompy ciepła z fotowoltaiką, połączone z efektywną termomodernizacją. Dodaje też, że w ramach programu: “Czyste powietrze”, Polacy najchętniej wymieniali tzw. kopciuchy na pompy ciepła, które wygrywają pod kątem wpływu na środowisko i komfortu obsługi.

Niestety wnioskujący narzekają na formalności i liczną dokumentację albo przeciągającą się wypłatę dotacji. Często to może być jednak skutek błędnie złożonych wniosków. Niemniej jednak do 29 kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odnotował 430 883 złożone wnioski na ponad 7,5 mld zł dofinansowania w programie Czyste Powietrze. 

Zastąpienie węgla kamiennego w ogrzewaniu budynków mieszkalnych niesie nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również jest bardzo wygodne, pozwala zaoszczędzić czas i nie martwić się o “jutro” w obliczu niepewnej sytuacji węgla na rynku. Jednak przede wszystkim taka zamiana służy lepszej jakości powietrza, którym oddychamy każdego dnia i które przekłada się na nasze zdrowie. 

Obecnie rząd chce wprowadzić program, gwarantujący stałą cenę węgla około 1000 zł za tonę. Podmioty, które będą sprzedawały węgiel w tej cenie, będą mogły ubiegać się o rekompensatę około 750 zł do każdej tony. Dzięki temu sprzedawca zyska, a odbiorca nabędzie węgiel po atrakcyjnej cenie. Podstawowe pytanie brzmi tylko: czy tego typu rozwiązanie skłoni obywateli do szukania bardziej ekologicznych zamienników węgla? 

źródła:

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8414421,embargo-wegiel-rosja-wzrost-zamowien-braki.html

https://www.farmer.pl/energia/ponad-5-godzin-moze-zajac-zakup-taniego-wegla-i-ekogroszku-w-pgg,119918.html

Powiązane Artykuły

Back to top button

Dołącz do Green Energy Congress 2022
4-5 Październik
ICE Krakow Congress Centre

Już teraz skorzystaj z promocyjnych cen biletów na kolejną
edycję Green Energy Congress.