AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Fuzja Lotosu i Orlenu

Saudyjski operator Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotos. Fuzja Lotosu i Orlenu coraz bliżej

Saudi Aramco – największy na świecie producent ropy

Saudyjski operator Saudi Aramco obejmie ponad 30%. Węgierski MOL kupi 417 stacji Lotosu. W zamian Orlen kupi od MOL 144 obiekty na Węgrzech i 41 na Słowacji za prawie 229 mln euro.

Saudi Aramco jest największym na świecie producentem ropy. Oficjalnie znana jako Saudi Aramco, firma jest przede wszystkim przedsiębiorstwem państwowym i ma siedzibę w Dhaheranie w Arabii Saudyjskiej. Jest to najbardziej dochodowa firma na świecie. Przewyższa pod tym względem nawet gigantów technologicznych, takich jak Apple i Google. W 1933 rząd Arabii Saudyjskiej podpisał umowę koncesyjną z Standard Oil of California, tworząc Saudi Aramco. Wkrótce po podpisaniu kontraktu firma rozpoczęła wiercenie, a w 1938 roku rozpoczęła komercyjne wydobycie ropy naftowej.

Saudi Aramco

Współpraca Orlenu i Saudi Aramco a fuzja z Lotosem

Pojawiające się nowe problemy paliwowo-energetyczne stanowią ogromną szansę dla polskiej gospodarki – skonkludował na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Minister powiedział, że nadchodząca grupa ma ogromne znaczenie w rozwiązywaniu ogromnych wyzwań stojących przed Polską. Mówił między innymi o transformacji energetycznej. Minister zaznaczył, że podpisany w środę kontrakt to także „wielka szansa” dla całego regionu. „Orzeł Orlenu zostanie doceniony w całym naszym regionie Europy Środkowej. Regionie, który musi się szybko rozwijać, potrzebuje impulsu do inwestowania, dostępu do nowych technologii, aby móc szybko dogonić te europejskie kraje, które zostały w tyle do różnych uwarunkowań historycznych i są dziś bardziej rozwinięte, niż my” – powiedział minister. Jacek Sasin podkreślił, jak ważna dla Polski jest możliwość wejścia Orlenu na nowe rynki i poszerzenia zasięgu terytorialnego.

Przejęcie przez Orlen kontroli nad Grupą Lotos S.A.

W raporcie bieżącym Orlen poinformował, że „zakończono prace mające na celu wdrożenie środków zaradczych określonych w warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej, a koncentracja obejmuje przejęcie przez spółkę kontroli nad Grupą LOTOS S.A.”. Jak wynika z raportu: „w celu realizacji Środków Zaradczych zawarte zostały umowy o charakterze warunkowym, których wejście w życie uzależnione jest między innymi od: wydania przez Komisję decyzji akceptującej nabywców aktywów zbywanych w wykonaniu Środków Zaradczych oraz warunków zawartych z nimi umów, realizacji koncentracji pomiędzy Spółką a Grupą LOTOS, uzyskania przez niżej wskazanych nabywców aktywów zbywanych w wykonaniu Środków Zaradczych zgód właściwych organów antymonopolowych oraz innych organów administracji publicznej na zawarcie oraz wykonanie przez nich poniższych umów, uzyskania pozostałych wymaganych prawem zgód właściwych organów na zbycie praw do niektórych składników wchodzących w skład dezinwestowanych aktywów”.

Umowy zawarte w celu realizacji fuzji Orlenu i Lotosu

Aby fuzja Orlenu i Lotosu była możliwa, strony zawarły m.in. następujące umowy: Przedwstępna umowa sprzedaży 30% udziałów LOTOS Asfalt Sp. z o.o., Grupa LOTOS i Aramco Overseas Company BV, Przedwstępna umowa sprzedaży 100% LOTOS Biopaliwa Sp. z o.o., Umowa przedwstępna 100% sprzedaży pomiędzy Grupą LOTOS a Rossi Biofuel Zrt. Akcje LOTOS Terminale SA Umowa przedwstępna pomiędzy Grupą LOTOS a Unimot Investments Sp. z o.o. dotycząca sprzedaży udziałów w spółce LOTOS Paliwa Grupa LOTOS i MOL Hungarian Oil oraz Gaz Public Przedwstępna umowa sprzedaży wszystkich posiadanych przez Grupę LOTOS udziałów w spółce LOTOS-Air BP Polska Sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Aramco.

Grupa MOL jest wiodącą zintegrowaną spółką naftowo-gazową w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej siedziba znajduje się w Budapeszcie. Spółka działa w ponad 30 krajach i zatrudnia 25 000 osób na całym świecie. Działalność MOL w zakresie poszukiwań i produkcji poparta jest 80-letnim doświadczeniem w sektorze węglowodorów.

PKN Orlen poinformował także, iż „w terminie 7 dni od dnia zawarcia wyżej wskazanych umów Spółka złoży do Komisji wniosek o zatwierdzenie proponowanych nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji Środków Zaradczych oraz zawartych umów przedwstępnych i umów warunkowych wraz z załącznikami”.

Więcej aktualnych informacji o polskiej energetyce, przemyśle, samorządach, OZE znajdzie TUTAJ.

Źródło: www.polskieradio24.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button