AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Kiedy i za ile podmorski kabel połączy Polskę i Litwę

Blisko 150 proc. więcej niż budżet inwestora – tyle jest warta jedyna oferta w przetargu na polski zakres prac w ramach transgranicznego projektu Harmony Link. Wiadomo już, że ważna dla bezpieczeństwa energetycznego regionu inwestycja zaliczy spory poślizg. Teraz pozostaje pytanie, czy jej koszt przebije wszelkie dotychczasowe rachuby.

Na wstępie warto wyjaśnić przede wszystkim ideę tego projektu, gdyż Harmony Link to przedsięwzięcie kluczowe przede wszystkim dla Litwy, Łotwy i Estonii. Dlatego w Polsce poświęca mu się raczej niewiele uwagi na tle państw bałtyckich.

Dlaczego ta inwestycja jest dla nich taka ważna? Według pierwotnych założeń ma ona stanowić jeden z elementów, który pozwoli na synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z sieciami obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej.

Systemy państw bałtyckich są nadal zależne od regulacji częstotliwości w Rosji. Dlatego podmorski Harmony Link oraz uruchomiony pod koniec 2015 r. lądowy most energetyczny LitPol Link miały w 2025 r. umożliwić ich synchronizację z unijną energetyką.

Wartość inwestycji oszacowano na 680 mln euro, z czego 493 mln euro ma pochodzić z unijnego instrumentu UE „Łącząc Europę” (CEF). Litwa i Polska pokryją 100 proc. kosztów budowy przebiegającego przez ich terytoria kabla lądowego oraz całkowity koszt budowy stacji przekształtnikowej. Z kolei koszty podmorskiej części kabla zostaną podzielone na pół.

Tyle w kwestii pierwotnych założeń, do których aktualizacji wrócimy w dalszej części artykułu.

Dwa lata przetargu i jedna oferta na podmorski kabel

Licząca ok. 330 km linia wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) ma połączyć stację elektroenergetyczną Żarnowiec w woj. pomorskim ze stacją Darbėnai w rejonie Kretinga na Litwie. Kabel podmorski będzie miał 290 km długości, a podziemnie trasy kablowe w Polsce i na Litwie po 20 km. Moc przesyłowa będzie wynosić 700 MW (LitPol Link ma 500 MW).

Inwestycja jest prowadzona wspólnie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz litewski Litgrid. Polski operator odpowiada za budowę stacji przekształtnikowych po obu stronach połączenia, a Litwini za kabel.

PSE ze swoim przetargiem w formule dialogu konkurencyjnego ruszyły w lutym 2021 r. Na początku lutego 2023 r. mijał składania ofert.

Kto i na jaką kwotę złożył oferty? Jaki jest realny termin realizacji przedsięwzięcia? Czy w obecnej sytuacji jest on wciąż opłacalny? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button