WODOCIĄGI

Kryzys hydrologiczny

Ciągły wzrost liczby ludności na świecie generuje stały wzrost zapotrzebowania na wodę. Wprowadzane innowacyjne urządzenia energetyczne w dużym stopniu blokują kryzys hydrologiczny. Kluczowe jest jednak zbudowanie świadomości w konsumentach.

Kryzys hydrologiczny vs ile wody zużywamy?

To pierwsza informacja, do której powinniśmy dotrzeć. Przede wszystkim powinniśmy oszacować ile litrów wody dziennie, tygodniowo, miesięcznie, rocznie zużywamy my sami. Przeciętny Polak zużywa:

– od 80 do 150 litrów wody podczas kąpieli,

– minimum 45 litrów wody podczas korzystania z prysznica,

– od 6 do 12 litrów wody podczas jednego spłukania toalety,

– od 35 do 81 litrów wody podczas prania; starsze, mniej energooszczędne pralki zużywają nawet 81 litrów wody podczas jednego prania, nowsze ok. 35 litrów,

– około 80 litrów wody podczas jednego cyklu działania zmywarki,

– około 800 litrów podczas godziny pracy węża ogrodowego.

Do tego doliczyć należy wodę przeznaczoną do gotowania, mycia ręcznego, spożycia, mycia zębów oraz innych czynności związanych z poborem wody.

y

Ile wody realnie potrzebujemy?

Świadomość jak dużo wody zużywamy oraz ile tak naprawdę potrzebujemy jest pierwszym krokiem do zrozumienia i rozpoczęcia oszczędności wody, będącej najcenniejszym zasobem całej planety. Podczas gdy skupimy większą uwagę na naszym indywidualnym zużyciu, jeszcze bardziej wpłyniemy także na domowy budżet. Porównując dane powyżej możemy stwierdzić, że krótki prysznic zużyje co najmniej połowę mniej wody, niż kąpiel w wypełnionej po brzegi pianą wannie. Prawdopodobnie wystarczy nam zatem około 50 litrów wody na prysznic. Wybierając nowoczesne spłuczki, wykorzystamy 6 litrów wody zamiast 12 w przypadku tych starszych modeli. Wypełniając pralkę po brzegi, wykorzystamy potencjał jej 35 litrów  (w przypadku tych nowszych)  lub 80 (te starsze) pojemności. Podobnie ze zmywarką – używanie tych urządzeń, gdy całe są wypełnione, jest bardzo prostym krokiem do sporych oszczędności. W rezultacie oszczędzamy zarówno wodę, jak i pieniądze.

Osławione „zakręć wodę podczas mycia zębów”

Choć wydawać się może błahe, daje duże oszczędności. Według badań Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, zakręcenie kurka z wodą podczas szczotkowania zębów może przynieść nam 720 litrów zaoszczędzonej wody w skali miesiąca! Badanie powstało w oparciu o założenie, że zęby są myte co najmniej 2 razy dziennie przez co najmniej 3 minuty.

Energooszczędne urządzenia w walce z kryzysem hydrologicznym

Wybór energooszczędnych urządzeń to oszczędność zarówno na rachunkach za energię, jak i za wodę. Zakup wodooszczędnych baterii, pralek, zmywarek, toalet jest prostym sposobem na zadbanie o najcenniejszy ziemski zasób. Dlatego przy wyborze nowego sprzętu zawsze warto zwrócić uwagę na klasy energetyczne i pojemność urządzenia. Przy okazji pamiętajmy, że od marca 2021 obowiązują nowe etykiety energetyczne. Gospodarstwa domowe z wydajnymi urządzeniami wod-kan i dostosowaną armaturą oszczędzają około 30% zużywanej dotychczas wody. W związku z tym pozwalają oszczędzać na rachunkach za wodę, energię i ścieki.

Oszczędność wody wpływa na wiele aspektów współczesnego świata. Chroni zasoby, wpływa na gospodarowanie wodami,  ograniczania koszty jej uzdatniania i oczyszczania ścieków. Wpływa także na ilość energii potrzebnej do pompowania i podgrzewania wody. Na koniec przekłada się na oszczędności zarówno w domowych, jak i firmowych budżetach.

Źródło: www.businessinsider.com.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button