AKTUALNOŚCIMŁODY INŻYNIER

Najnowsze laboratorium inżynierskie z drukarkami 3D w krakowskiej AGH

W styczniu 2021, Wydział Zarządzania Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie otworzył największą pracownię z drukarkami 3D. W pracowni znajduje się 16 drukarek wyposażonych w innowacyjne oprogramowanie oraz skaner 3D. Pracownię nazwano Engineering Innovation Lab (EIL) i przeznaczono do zajęć dydaktycznych na kierunkach Inżynieria odwrotna i Szybkie prototypowanie.

Engineering Innovation Lab posiada certyfikat amerykańskiej firmy Makerbot, produkującej profesjonalne drukarki 3D. Laboratorium umożliwia studentom pracę z drukarkami na indywidulnych stanowiskach, wyposażonych w stację roboczą z oprogramowaniem oraz drukarkę 3D. Sprzęt wyposażony jest także w kamerę umożliwiającą zdalne śledzenie postępów w postawaniu projektu. Studenci mają dostęp do programów inżynierskich służących przetwarzaniu wykonanego skanu 3D dla potrzeb projektowania inżynierskiego oraz programów porównujących zeskanowany obiekt przestrzenny z jego cyfrowym modelem. Jeszcze inne oprogramowanie pozwala ocenić wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne. Program SimaPro 9 analizuje np. łączny ślad węglowy lub ślad wodny dla procesu wytwarzania, użytkowania i utylizacji produktu. Pokazuje ekologiczny cykl życia produktu. To innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające śledzenie i weryfikowanie składu wyrobu i procesu jego wykonania. Dzięki temu można realnie wpływać na środowisko i minimalizować straty.

Engineering Innovation Lab jest dostępne dla studentów Wydziału Zarządzania,  wszystkich studentów AGH w ramach przedmiotów obieralnych oraz członków studenckich kół naukowych. W ramach Uczelnianej Bazy Przedmiotów Obieralnych i jej Bloku Innowacyjnego studenci mogą wybrać:

– Budynki inteligentne – innowacyjne rozwiązania energooszczędne,

– Biomechanika, biotribologia, bioinżynieria,

– Inżynieria odwrotna – technologie dla przemysłu 4.0,

– Opracuj i skomercjalizuj nową technologię,

– Prototypowanie z wykorzystaniem metod przyrostowych,

– Superhydrofobowe i superhydrofilowe powierzchnie i materiały,

-Technologie kosmiczne i komercjalizacja przestrzeni kosmicznej,

– Zastosowanie Bezzałogowych Statków Latających w rozwiązywaniu zagadnień inżynierskich.

Uczestnictwo w UBPO jest dobrowolne i bezpłatne.

Engineering Innovation Lab to nowoczesna infrastruktura wpisująca się w kierunek działań AGH. Stworzenie miejsca z dostępem do profesjonalnego sprzętu oraz oprogramowania ma duże znaczenie, ponieważ zarówno inżynieria odwrotna, jak i szybkie prototypowanie stają się coraz popularniejsze, a dostęp do specjalistycznego sprzętu – ograniczony.

Źródło: www.agh.edu.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button