AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Rekord goni rekord. Pomp ciepła już nic nie zatrzyma?

Pompy ciepła w Polsce – jak wygląda to w praktyce?
Polska w 2022 roku utrzymała pozycję najszybciej rosnącego rynku pomp ciepła w Europie. Ten rok również przyniesie wzrosty. Czy rozwój tego rynku jest w stanie jeszcze coś przyhamować?

Polska zadziwia Europę. Z perspektywy Zachodu może być bowiem trudne do zrozumienia to, że państwo, które w tematach energetycznych jest kojarzone przede wszystkim z przywiązaniem do węgla oraz smogiem, jednocześnie przoduje w dynamice elektryfikacji domowego ogrzewnictwa.

Przykład to niedawny artykuł na portalu The Telegraph, internetowej odsłonie jednego największych brytyjskich dzienników. Zestawiono w nim skuteczny rozwój rynku pomp ciepła (PC) w Polsce, która „ma populistyczny, prawicowy rząd” z marnymi efektami działań władz w Wielkiej Brytanii.

W rankingu, pokazującym sprzedaż PC na 1000 gospodarstw domowych, Brytyjczycy po raz kolejny uplasowali się na ostatniej pozycji – z wynikiem 2,1 oraz niespełna 60 tys. sprzedanych urządzeń. W liczącej blisko o połowę mniej mieszkańców Polsce było to natomiast odpowiednio 13,8 oraz blisko 200 tys. pomp ciepła.

Pompy ciepła – Polska rośnie najmocniej

Chodzi o ranking przygotowany przez European Heat Pump Association (Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, EHPA). Według jego wstępnych danych, obejmujących rynki szesnastu państw, w 2022 r. sprzedano ok. 3 mln PC – o prawie 38 proc. więcej niż rok wcześniej.

Największy procentowy wzrost sprzedaży zanotowała Polska (+102 proc.), wyprzedając Czechy(+99 proc.), Holandię (+80 proc.), Belgię (+66 proc.), Szwecję (+60 proc.), Austrię (+59 proc.), Niemcy (+53 proc.) i Finlandię (+52 proc.).

Natomiast w liczbach bezwzględnych największą sprzedaż zanotowały kolejno Włochy (502 tys. sztuk) Francja (463 tys.), Niemcy (236 tys.), Szwecja (215 tys.), (Finlandia (196 tys.), Polska (195 tys.), Hiszpania (162 tys.) i Norwegia (156 tys.).

Szacunkowa ilość użytkowanych urządzeń w Europie osiągnęła w ten sposób ok. 20 mln, co przekłada się na 16-procentowy udział w ogrzewaniu budynków mieszkalnych i komercyjnych. – Rok 2022 był fenomenalny – skomentował Thomas Nowak, szef EHPA, a bardziej szczegółowe dane dotyczące podsumowania ubiegłorocznych wyników znajdują się na naszej grafice.

Jaki będzie ten rok dla naszego rynku? Czy ogrzewnictwo jest pod wpływem cenowych emocji? Czy biomasa ma jeszcze przyszłość? Jak wygląda europejski łańcuch dostaw? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button