Relacja z I Forum Ekspertów PumpLab
18 marca zorganizowaliśmy I Forum Ekspertów PumpLab, rozpoczynając cykl kwartalnych spotkań przedstawicieli świata nauki, przemysłu i usług. Ideą spotkań jest rozmowa z ekspertami na współcześnie angażujące tematy. Obszarem I Forum Ekspertów PumpLab była oszczędność energetyczna w infrastrukturach pompowych. Forum odbyło się w formule hybrydowej – spotkanie prelegentów na żywo z transmisją online dla uczestników wydarzenia.
W pierwszym spotkaniu wzięli udział naukowcy renomowanych polskich uczelni, przedstawiciele producentów pomp oraz serwisów pompowych. Podczas panelu dyskusyjnego, do grona ekspertów dołączył także przedstawiciel ze strony użytkowników pomp – Zastępca Głównego Mechanika Wodociągów Miasta Kraków. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Warszawska Izba Gospodarcza oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a honorowy patronat naukowy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska. Patronami medialnymi zostali: Portal Przemysłowy, portal InżynierUR, Murator Plus, Wydawnictwo Seidel – Przywecki, TTG Wiadomości Gospodarcze oraz Stowarzyszenie Mediów Polskich.
Zgodnie z agendą, panowie rozpoczęli spotkanie o 12:00 i zaprezentowali swoje punkty widzenia na to, jak osiągać oszczędności energetyczne w przedsiębiorstwach, w których działają pompy.
Pierwsza prelekcja – „Jak osiągnąć oszczędności energetyczne podczas eksploatacji pomp i układów pompowych?” – zaprezentowała perspektywę naukową i praktyczną. Temat zaprezentowali:
Dr inż. Przemysław Szulc z Politechniki Wrocławskiej, adiunkt w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii, a jednocześnie Przewodniczący Rady Programowej PumpLab.
Pan Grzegorz Moliński – v-ce Prezes Centrum Serwisowego Pompax , od 1992 roku prowadzącego profesjonalny serwis oraz obsługę konserwacyjną urządzeń pompowych. Firma pracuje między innymi dla wodociągów, oczyszczalni, przepompowni, elektrociepłowni, przedsiębiorstw branży przemysłowej, a pod jej stałą opieką serwisową znajduje się kilkaset obiektów. Dotychczas Pompax zrealizował zlecenia serwisowe dla kilkudziesięciu tysięcy urządzeń pompowych.
Drugą prelekcję – „Rewolucja wodno-ściekowa 4.0. – Komunikacja, niezawodność pracy, energochłonność układów pompowych” poprowadził przedstawiciel strony producenckiej, pan Bartosz Tywonek z firmy Wilo Polska. Wilo jest jednym z wiodących na świecie producentów pomp i układów pompowych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych i sanitarnych. Podczas prelekcji przedstawiona została, mająca aktualnie miejsce, rewolucja wodno-ściekowa w perspektywie najbardziej aktualnego ostatnio tematu – oszczędności energii i ochrony środowiska.
Trzecia prelekcja -” Audyt pompowy – pomiary, analiza i wdrożenie oszczędności energii” zaprezentowana została przez pana Tomasza Barłoga z firmy Grundfos. Grundfos to renomowany producent pomp i dostawca rozwiązań pompowych. Podczas prelekcji, pan Tomasz opisał działanie audytu pompowego i zaprezentował proces wdrażania oszczędności energetycznej.
Po ponad dwóch godzinach prelekcji, rozpoczął się panel dyskusyjny, podczas którego do grona ekspertów dołączył pan Marcin Palczewski – Zastępca Głównego Mechanika, odpowiedzialny za część mechaniczną w Wodociągach Miasta Kraków. Podczas panelu zaproszeni goście rozmawiali o tym, jak mikro zmiany wywołują makro skutki w procesie wykorzystywania i oszczędności energii w infrastrukturach pompowych. Podczas panelu padały między innymi następujące pytania:
- Bazując na przykładzie własnych realizacji – jakie wartości energii i nakładów finansowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić na przestrzeni roku?
- Z których rozwiązań najczęściej korzystają użytkownicy infrastruktur pompowych?
- W jaki sposób optymalizacja energetyczna jest realizowana na poziomie wodociągów?
- Na ile lokalizacja pompy ma znaczenie?
- Usuwać usterki czy wymieniać agregaty pompowe? Jakie działania z punktu widzenia praktyki są najefektywniejsze pod względem zwrotu nakładów inwestycyjnych?
Trwający niemal godzinę panel dyskusyjny był elementem zamykającym I Forum Ekspertów PumpLab.
Spotkanie, poza wartościami merytorycznymi na najwyższym poziomie, dawką inspiracji do działań optymalizujących oszczędność energetyczną i finanse w przedsiębiorstwach, było także okazją do nawiązania relacji biznesowych oraz wymiany wiedzy między ekspertami. Mimo niesprzyjających warunków pandemicznych, goście Forum zaprezentowali swoje narzędzia i metody w sposób bardzo przystępny dla użytkowników, a sami wymienili spostrzeżenia na temat rozwiązań wprowadzanych u swoich klientów. Rozmowa na żywo stworzyła warunki do wymiany wiedzy i kontaktów, a uczestnicy Forum śledzili całe wydarzenie na bieżąco za pomocą platformy streamingowej. Zarejestrowani uczestnicy mają dostęp do nagrania jeszcze przez 30 dni.
I Forum Ekspertów PumpLab spotkało się z bardzo dobrym odbiorem uczestników i prelegentów wydarzenia! Temat oszczędność energetycznej staje się międzynarodowym trendem i będzie mówić się o nim coraz więcej, dlatego już dziś warto pochylić się nad tematem w swoich firmach. Sukces pierwszego z cyklu branżowych spotkań jeszcze mocniej mobilizuje nas do organizacji następnych! Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!