AKTUALNOŚCIENERGETYKA

Wysokie dotacje do pomp ciepła i termomodernizacji to za mało, by walczyć ze smogiem

Dotacje i dofinansowanie do kompleksowej termomodernizacji domu wzrośnie w 2023 roku nawet trzykrotnie, ale jednocześnie rząd wspiera osoby palące w kopciuchach.

Zawieszone normy jakości węgla, ponad dwa miliony kopciuchów w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Oraz ustne zachęty do palenia czym popadnie (byle nie oponami) pokazują, że walka ze smogiem w tym sezonie grzewczym nie jest priorytetem dla polityków.
Spadła liczba wniosków w programie Czyste Powietrze. Programie dofinansowującym wymianę pieców, a dodatki osłonowe zachęcają do palenia w domach jednorodzinnych węglem, sprowadzanym obecnie z najdalszych zakątków świata.

Efekt jest taki, że zimą Polacy przekonują się o fatalnej jakości powietrza, które niszczy zdrowie, powodując poważne i przewlekłe choroby, przyczyniające się do przedwczesnej śmierci. Czy w tej sytuacji podwyższenie dotacji w programie Czyste Powietrze na nowo rozpali walkę ze smogiem?

Dotacje dla trochę bogatszych, ale za to bez VAT

Dotacje do pomp ciepła

Po raz pierwszy od czterech lat wzrośnie w przyszłym roku próg dochodów, który uprawnia do skorzystania z programu Czyste Powietrze.
Będzie to w przyszłym roku 135 tys. zł zamiast 100 tys. zł. Znacznie wzrosną też dopłaty do termomodernizacji, przy czym program przyznaje wyższe dofinansowanie na termomodernizację kompleksową, która do tej pory nie była w żaden sposób dodatkowo premiowana. Do wymiany kopciuchów dofinansowanie wzrośnie zarówno procentowo jak i kwotowo. Na najpopularniejsza pompę powietrze/woda dotacje wyniesie już nie 9 tys. zł ale 12,6 tys. zł.

Jest też gorsza wiadomość dla beneficjentów. Podatek VAT nie będzie już kosztem kwalifikowanym.
Co oznacza, że nie będzie wliczał się do dokonanych inwestycji, a więc beneficjent poniesie jego całkowity koszt.

Podstawowa dotacja przy wymianie kopciucha i głębokiej termomodernizacji wzrasta ponad dwukrotnie z 25 tys. zł do 60 tys. zł, a dodatkowo można dostać 6 tys. zł na instalację fotowoltaiczną.
Osoby uboższe dostaną nawet 90 tys. zł, plus 9 tys. zł na instalację fotowoltaiczną. W tym przypadku potrzebne jest zaświadczenie z gminy o dochodach nieprzekraczających 1894 zł na osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowych, albo 2651 zł.
Osoby o jeszcze niższych dochodach dostają 100 proc. dofinansowania i maksymalnie 135 tys. zł w ty, 15 tys. zł na fotowoltaikę. Co ważne, od ubiegłego roku jest możliwe uzyskanie połowy dotacji z góry, co ma pomóc uboższym i najuboższym w przeprowadzeniu inwestycji.

Jak w 2023 roku wziąć 33 tys. zł dofinansowania? Od kiedy będzie obowiązywał całkowity zakaz używania kopciuchów? Dlaczego Polacy nie wymieniają kopciuchów? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button