Komisja Europejska -Tania energia z OZE łatwiej dostępna dla firm
Komisja Europejska chce, by państwa poprawiły warunki dla zawierania umów PPA i inwestycji w OZE.
Mniejszym firmom brakuje doświadczenia w zawieraniu takich umów i dopasowaniu ich do profilu swojej działalności oraz gwarancji instytucji finansowych.
Długoterminowe kontrakty PPA szybko zyskiwały na popularności w ostatnich latach. Przedsiębiorcy podpisują umowy na dostawy energii z odnawialnych źródeł na 5 do 10, a nawet na 20 lat. Kontrakty finansowe nie wymagają bezpośrednich dostaw, zabezpieczając strony umowy przed wahaniami cen rynkowych. W ten sposób mowy PPA przyczyniają się z jednej strony do stabilności prowadzenia biznesu, z drugiej do rozwoju OZE. Przy malejącym udziale pomocy publicznej dla sektora OZE umowy PPA zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę. Na horyzoncie widać jednak przeszkody w rozwoju tego typu kontraktów.
Po osiągnięciu 8 GW mocy zakontraktowanej w umowach PPA w 2021 r., wstępne dane za 2022 r. wskazują na pierwszy w historii spadek wolumenu takich transakcji (poniżej 7 GW).
Komisja Europejska ocenia, że zmiana trendu mogła wynikać z dużej zmienności cen na rynku energii. Niepewności dotyczącej cen energii elektrycznej w przyszłości, inflacji oraz wzrostu cen surowców. Czynniki te sprawiły, że uzgodnienie ceny w umowach PPA stało się bardziej złożone. Jednocześnie zwiększyła się atrakcyjność dla wytwórców energii z OZE sprzedaży jej na rynku krótkoterminowym.
Do tego doszły regulacje ograniczające wysokie ceny energii elektrycznej, co przyczyniło się do niepewności dotyczącej rozliczania kontraktów PPA. W efekcie rozwój rynku umów PPA jest daleki od wykorzystania potencjału – ocenia Komisja Europejska. Reforma struktury unijnego rynku energii elektrycznej ma to zmienić.
Duzi mogą kupić więcej
Do niedawna umowy PPA były w dużej mierze zawierane przez duże firmy z szeroko pojmowanego sektora technologii informatycznych. Dane z 2022 roku wskazują na zauważalny wzrost zainteresowania umowami PPA ze strony energochłonnego przemysłu. Nadal rynek pozostaje dostępny tylko dla dużych firm o dobrej zdolności kredytowej.
Jak dotąd Hiszpania pozostaje liderem pod względem zawartych transakcji, znacznie dystansując wszystkie inne kraje. Tu kontrakty PPA podpisał niedawno Alcoa – światowy lider w produkcji aluminium, który w ubiegłym roku zawarł umowy o na odbiór energii z farm wiatrowych o mocy 1,8 GW.
W tym roku wyróżnia się kontakt zawarty przez RWE na sprzedaż energii z dwóch farm wiatrowych offshore o łącznej mocy 583 MW. Roczne wolumeny zakontraktowane przez 12 odbiorców wyniosą ok. 1,5 TWh. Obie farmy zostały już uruchomione i obecnie otrzymują finansowanie w ramach systemu wsparcia.
Umowy PPA mają rozpocząć się w latach 2025 i 2026, kiedy wsparcie wygaśnie. Większość umów RWE zawało na 10 lat – podaje firma doradcza PexaPark.
Czy PPA przeszkadza w aukcjach mocy? Co na temat PPA mówi Unia? Czy są jakieś gwarancje ze strony rządzących? Jak duży potencjał mają PPA? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl