ENERGETYKA

Niższe dopłaty do domowej fotowoltaiki

Portal WysokieNapiecie.pl podał, że w trzeciej edycji programu Mój Prąd dotacje na domową fotowoltaikę będą mniejsze o 2 tysiące złotych na każdego wnioskodawcę. Jak podaje portal, kwota dopłaty spadnie z 5 tysięcy złotych do 3 tysięcy złotych.

Mniejszy budżet programu Mój Prąd 3.0

W dwóch pierwszych naborach, budżet obydwóch programów wynosił łącznie 1,1 mld złotych. W trzecim budżet dofinansowania rząd określił na 534 mln złotych. Szacuje się, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 178 tysięcy rodzin, przyszłych prosumentów.

Mój Prąd 3.0 startuje 1 lipca 2021. Program obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. To szansa dla wszystkich, którzy nie skorzystali z dopłat we wcześniejszych edycjach programu. Dotacje można uzyskać na instalacje montowane do 22 grudnia 2021 roku lub do momentu wyczerpania budżetu.

Na co można przeznaczyć dotację w ramach programu?

Jak podaje portal WysokieNapięcie.pl, dopłata do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd 3.0 wyniesie 3 tysiące złotych (w poprzednich dwóch było to 5 tysięcy). Dofinansowanie może pokryć nie więcej niż 50% wartości inwestycji. Program nie przewiduje dopłat do żadnych innych elementów domowej infrastruktury energetycznej, typu systemy zarządzania energią, stacje ładowania samochodów elektrycznych, akumulatory ciepłej wody.

Beneficjenci i prosumenci programu

Jak szacuje WysokieNapięcie.pl, od połowy grudnia 2020 do końca czerwca 2021, zainstalowanych zostało ok. 140 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. W tym okresie prosumenci nie zdążyli już złożyć wniosku o dofinansowanie w ramach wcześniejszej edycji programu. To prowadzi do wniosku, że jest wysoce prawdopodobne, że aktualny budżet programu Mój Prąd 3.0 wystarczy dla osób, które uruchomią instalacje fotowoltaiczne do sierpnia 2021. W poprzednich edycjach Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmowało decyzje o powiększaniu budżetu. Możliwe zatem, że tym razem stanie się podobnie. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że prosumenci, którzy nie skorzystają z dofinansowania w tej edycji, będą mogli uzyskać je w kolejnej.

Mój Prąd 4.0 z większymi możliwościami dla prosumentów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że kolejna edycja programu – Mój Prąd 4.0 – będzie dotować więcej elementów instalacji korzystających z OZE, niż dotychczasowe programy. Program planowany jest na 2022 rok. Od czwartego naboru mają być wspierane (choć mówiono o tym już przed trzecią edycją programu) między innymi akumulatory ciepłej wody, stacje ładowania samochodów elektrycznych, systemy zarządzania energią. Ministerstwo łączy dofinansowania w tych zakresach ze zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Czy planowane zmiany modelu rozliczeń prosumentów zwiększą tegoroczne zainteresowanie fotowoltaiką? O ile zostaną zmniejszone dopłaty? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Źródło: www.wysokienapiecie.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button