Rekord produkcji w polskiej energetyce wiatrowej pobity w sobotę

W sobotę, 29 stycznia między 17:00 a 18:00 farmy wiatrowe wyprodukowały 6 646 MWh
Rekord Polski w energetyce wiatrowej
Operator przesyłu energii PSE poinformował, że w sobotę został pobity rekord Polski w energetyce wiatrowej. Jak wynika z danych, o 18:15 farmy wiatrowe pracowały z mocą 6682,8 MW, a między 17:00 a 18:00 wyprodukowały 6 646 MWh. Jednak, jak podkreśla PSE, produkcja farm wiatrowych zależy od siły wiatru i jest zmienna. Wiatraki w Polsce w niedzielę wieczorem pracowały z ponad 5 gigawatami, a według poniedziałkowej popołudniowej prognozy będzie poniżej 1 gigawata – poinformowali operatorzy. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oszacowało, że łączna produkcja mocy polskich farm wiatrowych na koniec ubiegłego tygodnia wyniosła 238,2 GWh, czyli prawie 35%. Dzienna produkcja netto w kraju.
Średnia moc energetyki wiatrowej jest bliska 50% skuteczności
W ciągu całego stycznia polska energetyka wiatrowa pobiła nowy rekord z łączną liczbą 2,5 TWh energii elektrycznej. Rekordową w historii liczbę energii uzyskano między innymi dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Tak duża produkcja powoduje, że średnia moc energetyki wiatrowej jest bliska 3500 MW, czyli blisko 50% produktywności. Jednak zdaniem prezesa PSEW Janusza Gajowieckiego, polski sektor OZE nie wykorzystuje swojego potencjału. „Nowych farm wiatrowych nie da się zbudować bez zmiany prawa. Inwestycje, które teraz wchodzą w fazę budowy, to projekty, które rozpoczęły się przed wprowadzeniem zasady 10H. Po wejściu w życie ustawy w Polsce rozpoczęło się kilka nowych projektów wiatrowych” – podkreśla Gajowiecki. Zasada 10H, czyli minimalna odległość między elektrowniami wiatrowymi a budynkami oraz niektóre formy ochrony przyrody, reguluje obowiązująca od 2016 roku tzw. ustawa odległościowa
Energetyka wiatrowa a zasada 10H
„Jeśli zasady 10H nie zostaną złagodzone w tym roku, Polska, nasi konsumenci i gospodarka staną przed ogromnymi problemami. Niekontrolowane wzrosty cen można powstrzymać tylko budując nową elektrownię wiatrową na lądzie. W przeciwnym razie konsekwencje w zakresie kosztów energii mogą być ogromne – podkreślił Gajowiecki.
Więcej o tym, co nowego w energetyce znajdziesz TUTAJ i na kanale Green Energy Congress.
Źródło: www.iszczecinek.pl