ENERGETYKA

2,5 GW nowych mocy z odnawialnych źródeł energii. 90% z nich to farmy słoneczne

Wynikiem tegorocznych aukcji jest powstanie nowych 2,5 GW mocy pochodzących z OZE. Dotychczas przodowały farmy wiatrowe, ale tym razem wyprzedziły je farmy słoneczne.

Zmiany w inwestycjach w energetyce

Dotychczas dominującym źródłem odnawialnych źródeł energii w Polsce były farmy wiatrowe. Są najtańsze i najbardziej popularne. Po tegorocznych aukcjach sytuacja może ulec zmianie. Z 2,5, GW nowych mocy w OZE, aż 2, 2 GW przypadnie na fotowoltaikę. Dla kontraktów w lądowe farmy wiatrowe przyznano tymczasem tylko ok. 300 MW nowych mocy. To pierwsza zmiana w koszykach aukcyjnych od 2018 roku.

Spółki, której dotychczas inwestowały w farmy wiatrowe, teraz realizują projekty fotowoltaiczne

Dzieje się tak między innymi dlatego, że znacząco spadły koszty tej technologii, a do tego powstała luka inwestycyjna po wprowadzeniu zasady 10H, blokującej rozwój nowych projektów wiatrowych. Już w 2020 PGE sporo inwestowała w farmy słoneczne. Chociaż wiele spółek skarbu państwa spóźniło się z inwestycjami w famy słoneczne, PGE chce możliwie najszybciej to nadrobić i jeszcze w 2021 roku rozpocząć kilka dużych słonecznych projektów.

Elektrownie słoneczne dominują w aukcjach OZE
Źródło: www.wysokienapiecie.pl

Fotowoltaika wyprzedza farmy wiatrowe

W tegorocznych aukcjach złożono 1264 oferty. 432 wytwórców przystąpiło do aukcji projektów powyżej 1 MW. Wszystkie oferty dotyczyły fotowoltaiki. Do aukcji dla większych jednostek złożono 111 ofert i tutaj również dominowały farmy słoneczne.

Dużym wygranym aukcji jest specjalizujący się w projektach aukcyjnych deweloper R Power, który zdobył kontrakty dla 299 MW mocy. Tym samym jest prawie na półmetku realizacji swojego celu- posiadania w Polsce 1 GW. Kolejnym sporym zwycięzcą jest Polska Grupa Energetyczna, która wygrała 19 aukcji z 20 złożonych wniosków. W gronie zwycięzców znalazło się także 12 spółek zależnych Columbusa. Realizacja ich 27 projektów farm słonecznych przyniesie moc prawie 38 MW.

Instalacje fotowoltaiczne mają być budowane nie tylko w ramach systemu aukcyjnego, ale także w oparciu o długoterminowe kontrakty na sprzedaż energii. PGE podpisała siedmioletnie kontrakty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych ze spółką PGE Energia Odnawialna.

Czy farmy słoneczne potrzebują jeszcze aukcji? Czy wejście spółek skarbu państwa w ten segment rynku może go zmienić? Dlaczego OZE są coraz tańsze? Jakie jest najtańsze źródło prądu w Polsce? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Źródło: www.wysokienapiecie.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button