AKTUALNOŚCI

Elon Musk przekaże 100 milionów dolarów za stworzenie technologii przechwytującej dwutlenek węgla

Dyrektor generalny Tesli oraz SpaceX słynie z wielu innowacji, oraz ekscentrycznych pomysłów. Tym razem miliarder postanowił zadbać o klimat. W jaki sposób? Elon Musk na swoim Twitterze ogłosił konkurs na najlepszą technologię wychwytywania dwutlenku węgla. Kwota do wygrania to aż 100 milionów dolarów. 

Kwota do wygrania to aż 100 milionów dolarów

Konkurs XPrize ma na celu znalezienia rozwiązania, które mają pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, a także przywrócenia równowagi na Ziemi. Kosmiczna kwota 100 milionów dolarów jest największą w historii. Głównymi fundatorami są Elon Musk oraz Musk Foundation. 

Wpis Elona Muska na Twitterze

Usuwanie dwutlenku węgla będzie koniecznością w kolejnych dziesięcioleciach. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacuje, że należy usuwać 10 Gt CO2 netto rocznie, aby utrzymać globalny wzrost temperatury poniżej 1,5 – 2°C. Jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć o 6˚C do 2100 roku. 

Czas trwania konkursu

Konkurs rozpoczął się 22 kwietnia 2021 roku i potrwa do Dnia Ziemi w 2025 roku. Kolejna tura rejestracji rozpocznie się 15 lutego 2022 roku. Teamy pochodzą z całego świata. Swoje pomysły mogą składać uczniowie szkół średnich, studenci szkół wyższych, startupy, innowatorzy, MŚP, organizacje społeczne, rodziny oraz osoby fizyczne. Zespoły mogą przesyłać zgłoszenia dotyczące rozwiązań naturalnych, inżynieryjnych i hybrydowych. Sponsorami nagród oraz partnerami konkursu są takie firmy jak: Amazon, Google, Nokia, Shell czy Walmart Organization. 

Na stronie internetowej XPrize znajdują się prezentacje innowacyjnych pomysłów oraz podcasty. Na blogu można się więcej dowiedzieć na temat laureatów.  

Konkurs SpaceX

Wyróżnione szkoły wyższe

Do tej pory wyróżniono ponad dwadzieścia pomysłów uczelni z całego świata. Są to studenci i naukowcy z Chin, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Hiszpanii, Indii czy Australii. 

Zobacz rozwiązania Grup Studenckich: idz.do/laureaci-uczelnie-wyzsze

Czy Elonowi Muskowi oraz Musk Foundation uda się znaleźć proekologiczną technologię, która pozwoli przechwytywać dwutlenek węgla? O tym się dowiemy za ponad 3 lata. 

Źródło: idz.do/xprize-elon-musk

Powiązane Artykuły

Back to top button