Bałtyckie OZE

PGE Baltica 2 i Baltica 3 to dwie duże inwestycje, które znacznie przyczynią się do transformacji Polski w kierunku OZE. PGE i Ørsted podpisały umowę o wspólnych projektach offshore na Bałtyku.
Morska Farma Wiatrowa Baltica – kolejne odnawialne źródło energii dla Polski
Projekty Baltica 2 i Baltica 3 składają się na największą inwestycję offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W maju sfinalizowano umowę joint venture pomiędzy Grupą Kapitałową PGE a duńską firmą energetyczną Ørsted, w wyniku której podmioty te posiadają obecnie po 50% udziałów w obydwóch projektach. Łączne moce zainstalowanej farmy morskiej mają wynieść do 2,5 GW. Potencjał mocy Baltica 2 wynosi 1,5 GW, a Baltica 3 – 1 GW. Ørsted objął 50% udziałów w obu spółkach projektowych.
Baltica 2 i Baltica 3
Uruchomienie obydwóch projektów w znacznym stopniu przyczyni się do transformacji Polski w kierunku zielonej energii. Morskie elektrownie wiatrowe to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energii odnawialnej. Farmy pobudzą na aktywność gospodarczą Polski na wiele lat. Wpłyną także na przyspieszenie rozwoju lokalnego łańcuch dostaw. Obydwa projekty otrzymały już pozwolenia środowiskowe. Przede wszystkim jednak ważny jest termin, w którym Baltica 2 i Baltica 3 zostaną uruchomione. Prawdopodobnie pierwsza uruchomiona zostanie Batlica 3 – w 2026 roku, a Baltica 2 – przed 2030 rokiem. Wszystko zależy od ostatecznych decyzji inwestycyjnych Ørsted i PGE.

Umowa joint venture dotycząca inwestycji w OZE
PGE jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce. Jak mówi Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Wojciech Dąbrowski, Grupa zaprosiła do współpracy jednego z liderów światowego rynku morskiej energetyki wiatrowej – Ørsted. W rezultacie współpraca ma opierać się na wspólnym rozwoju, budowie i eksploatacji morskich projektów wiatrowych. Z kolei Rasmus Errboe – Senior Vice President Ørsted Offshore – deklaruje, że wniesie swoje wieloletnie doświadczenie na nowy rynek, by umożliwić Polsce dostarczanie zielonej energii, ale także by rozwijać przemysł i nowe miejsca pracy. Ørsted ma wpierać Polskę w drodze do objęcia roli lidera branży offshore.
Źródło: www.gkpge.pl