Fotowoltaika w budownictwie drogowym

Najbardziej obciążona ruchem autostrada w Polsce jako pierwsza wykorzysta fotowoltaikę w budownictwie drogowym
Czy fotowoltaika może być wykorzystana w budownictwie drogowym?
Państwowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała, że planowana rozbudowa trasy A2 między Warszawą a Łodzią posłuży za poligon doświadczalny wykorzystania fotowoltaiki w budownictwie drogowym. Już w lipcu 2021 portal Wysokie Napięcie pisał, że GDDKiA bada możliwości związane z wykorzystaniem energii odnawialnej. Na pierwszym miejscu znalazła się fotowoltaika. Wówczas przewodniczący rady, Tomasz Żuchowski, zapowiedział, że wykonanie pilotażowych instalacji PV może zostać włączone do przetargu na budowę nowej drogi. Podkreślił, że wyzwanie stanowi znalezienie odpowiednich odcinków dróg, na których mogą odbywać się takie piloty, np. ze względu na problemy z podłączeniem instalacji do sieci. Ponadto taka lokalizacja musi spełniać zarówno kryteria techniczne, jak i ekonomiczne.
– Oświetlenie dróg, węzłów i skrzyżowań to ogromny koszt, więc każdy pomysł, który może zmniejszyć te wydatki, jest godny uwagi. Prowadzimy przetargi i aukcje zakupowe w każdym z wojewódzkich oddziałów GDDKiA i systematyczny wzrost cen energii jest widoczny – mówił Żuchowski na łamach portalu Wysokie Napięcie.

Przetargi na fotowoltaikę jeszcze w 2022
Teraz wiemy, że fotowoltaika wykorzystana zostanie na trasie Łódź-Warszawa. Poligon prawdopodobnie rozszerzy trasę A2 między Warszawą a Łodzią o dodatkowe pasy. Prawie 90-kilometrowa droga jest najbardziej obciążoną autostradą w Polsce. Dlatego od kilku lat specjaliści rozmawiają o dodaniu przedłużenia do pasa.
Choć pas wszedł do użytku dopiero dziesięć lat temu, specjaliści widzą dużą zasadność takiego rozwiązania. Pas powstał tuż przed Mistrzostwami Europy 2012, organizowanymi przez Polskę i Ukrainę. Niedawno zakończył się cykl konsultacji rynkowych. W rezultacie eksperci z GDDKiA mają nadzieję na zdobycie wiedzy, dzięki którym jak najlepiej przygotują oferty na tę inwestycję. Reasumując, ich ogłoszenie może nastąpić jeszcze w 2022 roku.
Jednym z tematów poruszonych w konsultacjach było wykorzystanie energii odnawialnej. Jakie porozumienie zostało osiągnięte? Jak informuje portal WysokieNapiecie.pl Szymon Piechowiak – rzecznik prasowy GDDKiA, oprócz przykładu systemów farm fotowoltaicznych, ich parametrów i mocy urządzeń, specjaliści rozmawiali o kwestiach związanych z ich lokalizacją. Eksperci omówili również niezbędne ustalenia, pozwolenia i decyzje.
Jak będzie wyglądała rozbudowa i jej finansowanie? Sprawdź szczegóły TUTAJ.
Poznaj inspiracje i nowe rozwiązania z dziedziny OZE podczas Green Energy Congress 2022.
Więcej na temat energetyki znajdziesz TUTAJ.