W jakim stopniu możemy zastąpić gaz z Rosji odnawialnym wodorem?
Obecne zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny wynosi około 21 miliardów metrów sześciennych rocznie, z czego własne wydobycie to 4-5 mld m3. Czy uda się to zmienić wykorzystując odnawialny wodór?
Stan biogazowni rolniczych i biometanowni w Polsce
Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Problem w tym, że nie wykorzystuje potencjału energetycznego tej działalności. Dlatego w porównaniu z innymi krajami mamy niewiele biogazowni rolniczych i żadnych biometanowni. Czy można to zmienić? Kwestia ta nabrała w ostatnich tygodniach szczególnego znaczenia. Ocięcie rosyjskich węglowodorów stało się jednym z kluczowych tematów dla krajów Unii Europejskiej.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę kupowanie ropy i gazu od reżimu Władimira Putina stało się społecznie i politycznie krytykowane. Jednak uzależnienie UE od tych dostaw nie pozwala przywódcom Unii stosunkowo szybko decydować o nałożeniu na nie embarga. Brane pod uwagę wprowadzenie zakazu na węgiel nie stanowi długofalowego rozwiązania. Węgiel stanowi niewielki udział importu w rosyjskich zasobach energetycznych w porównaniu z ropą i gazem do UE. Sytuacja spowodowała więc przyspieszone poszukiwanie nowych rozwiązań. Jednym z nich jest zainwestowanie w odnawialny wodór.
Alternatywne rozwiązania OZE dla gazu z Rosji – odnawialny wodór
Wskutek działań wojennych w Ukrainie, na początku marca Komisja Europejska ogłosiła plan REPowerEU. Jego celem jest zwiększenie odporności systemu energetycznego i dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Rozwiązanie ma stanowić zwiększenie importu LNG oraz rurociągami od dostawców spoza Rosji. Kolejnym sposobem ma być rozwój wykorzystania biometanu i wodoru odnawialnego.
Biometan to uszlachetniona forma biogazu. Biogaz zawiera około 55% metanu (reszta to głównie dwutlenek węgla), a biometan aż 97%, więc jego skład chemiczny jest prawie taki sam jak gazu ziemnego.
– Aby zwiększyć produkcję biometanu w Unii Europejskiej, plan przewiduje wykorzystanie zrównoważonych źródeł biomasy, takich jak rolnicze odpady i pozostałości, dążąc do osiągnięcia do 2030 r. 35 mld m sześc. – podała Komisja Europejska. Podwoiłoby to dotychczasowe ambicje wyartykułowane w projekcie pakietu Fit for 55 (Gotowi na 55).
– Już przed końcem roku plan REPowerEU może doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej w ilości odpowiadającej dwóm trzecim importu rosyjskiego gazu z ubiegłego roku – dodała KE.
Obecne zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny wynosi około 21 miliardów metrów sześciennych rocznie, z czego własne wydobycie to 4-5 mld m3. Reszta pochodzi z importu, a zatem przede wszystkim z Rosji – ok. 10 mld m sześciennych.
Czy produkcja biometanu może pomóc i do czego można go wykorzystać? Z czego robi się biogaz w Polsce? O tym TUTAJ.
Więcej o energetyce znajdziesz TUTAJ.
Jeśli chce poznać potencjał odnawialnych źródeł energii, dołącz do Green Energy Congress 2022 lub zajrzyj TUTAJ.