Zmiany klimatyczne a tsunami na Wyspach Brytyjskich?

Mówiąc o konsekwencjach zmian klimatycznych, wymienia się przede wszystkim wzrost wartości temperatur i częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Coraz częściej eksperci ostrzegają także przed topnieniem lodowców, mogącym doprowadzić do tsunami na Wyspach Brytyjskich.
Na jakim etapie zmian klimatycznych jesteśmy ?
Wykonywane pomiary GPS wskazują, że skorupa ziemska wokół północnego Atlantyku zaczyna się wypiętrzać w tempie do 2,5cm rocznie. Poza nimi, wskazują na to coraz silniejsze i częstsze wstrząsy ziemi na Alasce. Topnienie lodu na Grenlandii, spowodowane postępującymi zmianami klimatycznymi, nadal przyspiesza. Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości topnienie lodowców będzie przyczyną naruszenia skorupy ziemskiej, podniesienia jej, występowania silnych trzęsień ziemi, a w konsekwencji ryzyko pojawienia się dużych fal pływowych w zachodniej części Wysp Brytyjskich. Takie wnioski zaprezentował brytyjski profesor nauk o Ziemi z University College London – Bill McGuire, podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki.
Zmiany klimatyczne przyczyną tsunami na Wyspach Brytyjskich – czy to możliwe?
Występowanie takich zjawisk jest możliwe. Ich przyczyną mogą być zmiany klimatyczne w postaci topniejących lodowcó na Grenlandii. Podobne zdarzenia miały miejsce osiem tysięcy lat temu u wybrzeży Norwegii. Wtedy osunęły się 3 000 km3 osadów, prowadząc do ogromnej fali tsunami, mając ej od 5 do 25 metrów wysokości. Ówczesna fala prawdopodobnie przyczyniła się do zniszczenia Doggerland – obszaru znajdującego się na południu Morza Północnego.

Niebezpieczeństwo może powstrzymać jedynie zatrzymania albo co najmniej spowolnienie tempa topnienia lodu na Grenladnii.
Dowiedz się więcej na temat ekologicznej przyszłości Polski i Europy podczas Green Energy Congress, 23 września 2021 w ICE Kraków Congress Centre. Wydarzenie ma formułę hybrydową, zatem możesz dołączysz na żywo lub online.
Sprawdź więcej aktualności.
Źródło: www.onet.pl