AKTUALNOŚCI

EDO App – bezpłatna aplikacja, dzięki której zdalnie potwierdzisz swoją tożsamość

Aplikację eDO App stworzyła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych umożliwiając użytkownikom szybki i bezpieczny kontakt z administracją publiczną. By móc korzystać z aplikacji, potrzebny jest smartfon z anteną NFC i dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Aplikacja dostępna jest dla systemu Android (wersja 6.0 i nowsze) i systemu iOS (wersja 13.2 i nowsze, od iPhone 7 i nowszych).

Użytkownicy eDO mogą:

  • zdalnie potwierdzać swoją tożsamość,
  • założyć profil zaufany, dzięki któremu bez wychodzenia z domu kontaktują się z organami administracji publicznej,
  • złożyć podpis przez Internet,
  • odblokować lub zmienić swój PIN do e-dowodu,
  • podpisać wniosek o wydanie karty tachografowej w serwisie info – car.

Warunkiem koniecznym do korzystania z eDO App jest posiadanie e-dowodu. Dokumenty w takiej formie wydawane są od 4 marca 2019 i umożliwiają podróżowanie do krajów strefy Schengen (i kilku innych) bez paszportu. Na niektórych lotniskach upraszczają także proces odprawy, dając możliwość skorzystania z bramek automatycznych. Osoby, które nie mają jeszcze z e-dowodu, mogą złożyć wniosek przez Internet i odebrać dokument wraz z kodem PIN i PUK w dowolnym urzędzie, bez względu na miejsce zameldowania. E – dowód jest niezbędny do skonfigurowania danych osobowych z telefonem i eDO App.

Uruchomienie aplikacji polega na pobraniu jej z Google Play lub App Store, podaniu numeru CAN (widocznego w prawym dolnym rogu e-dowodu) oraz przyłożeniu dowodu z warstwą elektroniczną do telefonu (w miejsce, gdzie znajduje się antena NFC). Tożsamość, podpis osobisty lub podpisanie dokumentu potwierdzamy numerem PIN, który otrzymujemy razem z e – dowodem.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, jako producent polskich dokumentów, zapewnia poufność informacji i danych zawartych w warstwie elektronicznej dowodu.

Źródło: www.edoapp.pl www.gov.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button