AKTUALNOŚCI

Kierowcy z Małopolski nie pojadą w tym roku nowym odcinkiem drogi ekspresowej S7 Lubień – Naprawa. GDDKiA zrywa umowę z wykonawcą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień – Naprawa. Termin zakończenia robót w tym miejscu był już zmieniany, a dotychczasowy wskazywał na październik tego roku. Z chwilą odstąpienia od umowy – 17 lipca 2020 – wiadomo już, że prace na tym fragmencie nie skończą się w tym roku.

Wykonawcą prac na odcinku S7 Lubień – Naprawa było polsko – ukraińskie konsorcjum IDS-BUD i ALTIS HOLDING. Od 15 marca wykonawca nie wznowił budowy w pełnym zakresie z powodu problemów finansowych, niewystarczającej liczby pracowników, środków i sprzętu. Pomimo działań podjętych przez GDDKiA mobilizujących konsorcjum do realizacji kontraktu zgodnie z umową, nie doszło do wznowienia prac w wyznaczonym zakresie. Był to bezpośredni powód zerwania umowy.

Jak się okazało, wykonawca główny przestał także płacić wynagrodzenie swoim podwykonawcom (niektórym już w 2019 roku). To spowodowało napływ zgłoszeń do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która uruchomiła bezpośrednie wypłaty poszkodowanym przedsiębiorstwom. Do 17 lipca 2020 wypłacono im około 20 milionów złotych. Na konsorcjum IDS-BUD i ALTIS HOLDING natomiast GDDKiA nałożyła kary m.in. za brak postępu w robotach, narastające opóźnienia i nieprawidłowości w rozliczaniu podwykonawców. Do tej pory kary obejmują kwotę ok. 27 mln złotych, ale nie są to jeszcze wszystkie roszczenia w stosunku do wykonawcy.

Do 20 grudnia 2019została zakończona budowa lewej jezdni budowanej S7 na odcinku Lubień – Naprawa. Ruch odbywa się po niej w dwóch kierunkach. Pod koniec wakacji GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na dokończenie prawej jezdni, aby możliwe było udostępnienie jej kierowcom jesienią 2021.

Źródło: www.krknews.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button