AKTUALNOŚCI

Zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe w nowym wydaniu – do października 2020

Nowy projekt zwolnienia ze składek ZUS i przyznania świadczenia postojowego zakłada wsparcie części przedsiębiorców do października 2020. Trwają prace nad projektem znowelizowanym o aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie. W myśl tych aktualizacji, z pomocy będzie mogła skorzystać tylko część przedsiębiorców z branży turystycznej i pokrewnych.

Dotychczas świadczenie przysługiwało przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii za okres marca, kwietnia i maja. W obecnej sytuacji rządzący stwierdzili jednak, że nie jest możliwa kontynuacja świadczeń w formie, w której miała miejsce do tej pory. W związku z tym wiele wskazuje na to, że kontynuacja zwolnień ze składek ZUS i postojowego w kolejnych miesiącach będzie przysługiwała firmom turystycznym i działalnościom w zakresie „pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indzie niesklasyfikowanego”.

O świadczenie postojowe w zaktualizowanej formie najpewniej będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy z branży turystycznej, prowadzący działalność sezonową, którą zawiesili po 31 sierpnia 2019 i stanowiącą ich główne źródło dochodu. Świadczenie przysługuje osobom, które nie zdecydowały się na odwieszenie działalności i tym samym zostały pozbawione możliwości zarobku i środków finansowych.

Z możliwości zwolnienia ze składek ZUS, o ile ustawa wejdzie w życie, będą mogli skorzystać przedstawiciele szerokorozumianej branży turystycznej. Wnioskować można o zwolnienie ze składek nieopłaconych za lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Czas na złożenie wniosku przewidywany jest do końca października. Nad projektem ustawy posłowie mają głosować w połowie lipca.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button