ENERGETYKA

Jeszcze więcej zielonej energii Żabki – powstał pierwszy sklep zasilany w 100% zieloną energią!

W Warszawie Żabka otworzyła pierwszy sklep zasilany w 100% zieloną energią! Wśród proekologicznych rozwiązań wymienić można między innymi fotowoltaikę, kostkę antysmogową, kropkę kwantową i podłogę kinetyczną zamieniającą kroki w energię. Niektóre rozwiązania są już znane i wykorzystywane, inne stanowią innowacyjne działania, które Żabka będzie testować. O całości proekologicznej inwestycji rozmawialiśmy z przedstawicielem eko – aktywności sieci sklepów Żabka, Green Officerem – panią Anną Gorączka.

PumpLab 1: Technologie zastosowane przez Żabkę na warszawskiej Białołęce skupiają się wokół czterech filarów. To: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport. Jakie działania zakładają poszczególne z nich?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

W Żabce uważamy, że nie można myśleć jedynie o tym, co jest tu i teraz, bowiem nie zobaczymy wtedy jutra. Z myślą o naszej wspólnej przyszłości już dzisiaj troszczymy się o naszą planetę. Wymienione 4 filary wyrażają naszą troskę o środowisko i lokalne społeczności. Jednocześnie są odpowiedzią na najważniejsze wyzwania ekologiczne współczesnego świata. Zielona energia pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych, które stanowią olbrzymie zagrożenie dla naszej planety. Postawiliśmy na technologie w 100% z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, energia wiatrowa czy też energia generowana przez człowieka. W naszym sklepie udowadniamy, że odpad może być cennym surowcem, jeśli się go mądrze wykorzysta drugi raz. Dlatego też postawiliśmy na ekobudownictwo oraz oszczędne gospodarowanie wodą. Dodatkowo w ekologiczne działania włączamy naszych klientów, pozwalając im z użyciem EKOmatu podarować opakowaniom nowe życie. Z kolei zielony transport wspiera bezemisyjność. Zarówno stacje do ładowania samochodów elektrycznych, jak i nasza zielona flota, przyczyniają się do poprawy jakości życia w miastach. Czyste powietrze to wyraz dbałości o okolicznych mieszkańców oraz naszą planetę. Chcemy ograniczać ilość pyłów i szkodliwych substancji trafiających do atmosfery. Z pomocą w tym przyszła nam natura oraz zaawansowana technologia.

PumpLab 2: Jako pierwsi testujecie te rozwiązania w handlu i na świecie. Co do korzyści, jakie ze sobą niosą, nie ma wątpliwości. A czy jest coś, czego się obawiacie?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Spoglądamy daleko w przyszłość, dlatego też nie tylko korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań, ale także sięgamy po innowacyjne pomysły, które niejednokrotnie współtworzymy. W naszym sklepie pokazaliśmy inteligentne lodówki żaluzjowe, stworzone wraz z producentem specjalnie dla Żabki. W założeniu lodówka ta miała być wygodna w użyciu dla klientów, ale także ekologiczna. Pierwsze wyniki są obiecujące. Dzięki żaluzjowym szybom oraz zastosowaniu glikolu chcemy uzyskać oszczędności rzędu 30%. Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy podłogę kinetyczną, rozwiązanie stosowane m.in. na lotnisku w Heathrow. Mając 2,5 mln klientów dziennie, z których każdy robi w Żabce kilkanaście kroków, możemy uzyskać duży efekt. Z kolei jako trzecia firma na świecie zastosowaliśmy opatentowaną technologię kropek kwantowych, dzięki którym pozyskujemy energię słoneczną padającą na przezroczyste szyby. Wybierając tak pionierskie rozwiązania, zdajemy sobie sprawę, że przez najbliższy czas razem z naszymi partnerami będziemy pracować nad nimi i je udoskonalać.

PumpLab 3: Jednym z zasobów odnawialnych, z którego korzysta eko Żabka, jest energia słoneczna. Na dachu i fasadzie sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych, które magazynują energię i działają całą dobę. A w jaki sposób działa technologia kwantowa zastosowana w sklepie?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Technologia kwantowa zastosowana w sklepie wspiera klasyczną fotowoltaikę, jaką znamy z naszych przydomowych instalacji. Jest to trzecia tego typu instalacja na świecie. Kropka kwantowa jest elementem przezroczystych szyb w naszym sklepie. W dużym skrócie – działające na zasadzie półprzewodników kropki kwantowe zamieniają absorbowane światło w prąd. Więcej nie mogę zdradzić, gdyż dokładny sposób działania został opatentowany i stanowi tajemnicę firmy. Zastosowanie szyb z kropkami kwantowymi daje podwójne korzyści. Dzięki swej przezroczystości szyba pozwala na dobre oświetlenie sklepu naturalnym światłem słonecznym, jednocześnie przy tym generując zieloną energię.

PumpLab 4: Ostatnio wielu Polaków liczy kroki, wykorzystując do tego smart-narzędzia. A na co przełożą się kroki postawione na specjalnej podłodze w eko Żabce, pierwszej takiej instalacji w Polsce?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Podłoga kinetyczna to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które pozwala przy okazji zakupów zrobić coś dobrego i wygenerować zieloną energię. A każdy zrobiony krok ma znaczenie. To korzyść nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także dla naszej planety. Energia z podłogi kinetycznej, tak jak wszystkie inne technologie, posłużą do zasilania urządzeń w naszej placówce.

PumpLab 5: Żaluzjowa lodówka, boks kasowy z materiałów eko, sufit z makulatury. Jakie jeszcze ekologiczne elementy wyposażenia znajdują się w nowej Żabce?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Warto wspomnieć jeszcze o inteligentnych etykietach elektronicznych, tzw. cenówkach, oraz inteligentnych ekranach digital signage, będących cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych papierowych plakatów. Oba rozwiązania zasilane są zieloną energią, dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru. Łącznie rozwiązań jest prawie 20 i każde z nich ma ważne znaczenia dla całego ekosystemu tego sklepu. Wszystkie są dokładnie opisane na https://www.zabka.pl/zielona-z-natury .

PumpLab 6: Kolejnym eko rozwiązaniem jest korzystanie przez Żabkę z obiegu zamkniętego. Jak to możliwe?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Dążymy do minimalizowania zużycia surowców. Oszczędzamy wodę dzięki zamontowanym w sklepie perlatorom, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%. Pod budynkiem znajduje się także 2200-litrowy zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo, gdzie tylko to możliwe, woda w sklepie trafia do obiegu zamkniętego – gdy nie pada deszcz, to właśnie wodą deszczową ze zbiornika i ze sklepu podlewane są przysklepowe rośliny. Odpady wykorzystaliśmy do stworzenia samego sklepu i jego wystroju. W sklepie zbudowano ścianę do pomieszczenia technicznego z 1000 butelek PET po napojach, zebranych przez projektantów sklepu. Również wspomniane już meble i panele sufitowe wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu.

PumpLab 7: Do walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza wykorzystano rośliny posadzone tuż przy parkingu i pochłaniające do 85% spalin. Ale to nie wszystko. Na jednej ze ścian sklepu znajduje się zielona tarcza antysmogowa, a przed sklepem ułożono antysmogową kostkę brukową. W jaki sposób działają?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

W sklepie zastosowaliśmy także rozwiązania z obszaru czystego powietrza. Powietrze bowiem jest nam najbardziej potrzebne do życia. Na co dzień go nie widać, lecz jego brak odczuwamy boleśnie. Nasze rozwiązania z tego zakresu także są „przezroczyste” w pewnym tego słowa znaczeniu. Antysmogowa kostka brukowa tylko z wyglądu przypomina zwykłe płyty chodnikowe. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszaniny cementu z nanocząstkami dwutlenku tytanu zyskuje właściwości fotokatalityczne i zmniejsza stężenie szkodliwych tlenków azotu. Z kolei nowoczesny wertykalny ogród nie tylko produkuje życiodajny tlen, ale także pochłania 85% spalin.

PumpLab 8: Poza korzyściami dla środowiska, Żabka wychodzi oczywiście naprzeciw potrzebom klientów. Jakie działania dla nich wprowadzono?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Troska o środowisko naturalne jest tak samo ważna dla nas, jak i dla naszych klientów. Według badań „Ziemianie atakują” 72% Polaków jest poważnie zaniepokojonych stanem naszej planety. Natomiast 49% wyraża o nią troskę, twierdząc jednocześnie, że sami niewiele mogą dla niej zrobić. W naszym sklepie nie tylko inspirujemy, pokazując różne ekologiczne rozwiązania z zakresu zielonej energii, zielonego transportu, drugiego życia i czystego powietrza, ale także dajemy klientom szanse na podjęcie działań i budowanie ekologicznych nawyków. Przykładowo, oddając butelkę do EKOmatu, dajemy jej szanse na drugie życie i tym samym przyczyniamy się do ograniczenia śladu węglowego o 33%. W ten sposób rozpoczyna się budowanie proekologicznych nawyków.

PumpLab 9: Kiedy będzie można mówić o efektywności wdrożonych rozwiązań?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Na bieżąco monitorujemy efekty ekologiczne i pokazujemy je na specjalnym ekranie zainstalowanym w sklepie. Sprawdzamy, jak zastosowane rozwiązania przyczyniły się do ograniczenia śladu węglowego oraz ile opakowań zyskało nowe życie. Prowadzone przez nas testy trwać będą przynajmniej kilka miesięcy, ponieważ naszym celem jest sprawdzenie i porównania wyników z różnych pór roku. Dodatkowym wyzwaniem jest trwająca od kilku miesięcy pandemia COVID-19 i ograniczenia w przemieszczaniu się. Od ilości klientów i ruchu w placówce zależy przecież ilość energii generowanej z podłogi kinetycznej. Trudno dzisiaj to oszacować, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną. Od nasłonecznienia zależy z kolei działanie kropek kwantowych – ich największa sprawność notowana będzie  w sezonie od wiosny do wczesnej jesieni.

PumpLab 10: Czy innowacyjne, ekologiczne rozwiązania będą stopniowo wprowadzane w całej sieci?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Uruchomiony w Warszawie sklep to kuźnia ekologicznych rozwiązań. Przyglądamy się uważnie działaniu każdej z technologii i na bazie wyniku testów będziemy podejmować dalsze decyzje.

PumpLab 11: Jakie proeko plany ma Żabka na najbliższe, powiedzmy, 5 lat?

Anna Gorączka, Green oficer w firmie Żabka Polska:

Żabka jest zielona z natury! Z pewnością będziemy dalej myśleć o przyszłości i zielonych rozwiązaniach. Kierunki strategiczne wyznaczają nam cztery obszary: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport. Zapraszam do śledzenia dalszych proekologicznych działań Żabki.

Bardzo dziękujemy za rozmowę. Trzymamy kciuki, by testowane rozwiązania okazały się stuprocentowym sukcesem! Mamy nadzieję, że w przyszłości takie działania „z natury” będą wprowadzane w sklepach, a zielona rewolucja opanuje sektor handlowy w całej Polsce.

Do ekologicznej Żabki zapraszamy na warszawską Białołękę! Sklep znajduje się przy ulicy Lewandów 46H. Sprawdźcie sami jak wspólnie możemy dbać o ekologiczną przyszłość w handlu!

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button