ENERGETYKA

Kraków zasili zielona energia

Przez najbliższe dwa lata zielona energia napędzi tramwaje i elektryczne autobusy, oświetli ulice i budynki użyteczności publicznej w Krakowie. Największym producentem energii odnawialnej w Małopolsce jest Krakowski Holding Komunalny SA, a energia odnawialna stanowi 50% energii wytwarzanej w spółkach komunalnych. To właśnie KHK SA rozstrzygnął przetarg dotyczący energii odnawialnej.

Od 1 lipca 2021 budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków będą zasilane energią odnawialną

W tym czasie miasto uniknie 325 000 ton emisji CO2 i przyczyni się do zmniejszania efektu cieplarnianego. W ciągu tych samych dwóch lat, 6 milionów złotych oszczędności przyniosą dodatkowo efekty zakończonego właśnie przetargu na zakup energii elektrycznej.

Zakończony przetarg z kilku powodów jest rekordowy. Pierwszym z powodów jest wielkość zamówionego wolumenu – 424 000 MWh energii do 3258 punktów odbioru. Drugim – zakup wyłącznie zielonej energii. Kolejnym – model postępowania. Wykonawca wybrany w przetargu – Enea SA, wspólnie z Krakowską Grupą Zakupową Energii Elektrycznej, będą poszukiwać najkorzystniejszego momentu zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii. Wybór Enea SA już przyniósł Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu 3 miliony złotych oszczędności rocznie. Kolejne oszczędności – w myśl modelu postępowania opisanym w przetargu – będą zależeć od wiedzy, umiejętności i refleksu kupujących.

Gwarancja pochodzenia energii

W praktyce oznacza to, że energia, która wkrótce popłynie do szkół, urzędów, Tauron Areny Kraków, Centrum Konferencyjnego ICE, muzeów, teatrów, tramwajów, ładowarek miejskich samochodów elektrycznych nie będzie mogła pochodzić ze spalania węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego czy innych paliw kopalnych. Wykonawca musi zadbać o to, by energia ta była wytworzona z odnawialnych źródeł. Mogą to być elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe, wodne lub inne OZE. Gwarancją pochodzenia energii będzie, funkcjonujący w Unii Europejskiej i Polsce od wielu lat, System Gwarancji Pochodzenia. W nawiązaniu do niego, wyłoniony w przetargu wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia każdemu podmiotowi miejskiemu gwarancji pochodzenia energii, wystawionej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Na terenie Krakowa, największym wytwórcą energii odnawialnej jest Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, eksploatowany przez Krakowski Holding Komunalny. Zakład wytwarza rocznie ponad 90 000 MWh energii elektrycznej. Na drugim miejscu znajdują się Wodociągi Miasta Krakowa – około 15 000 MWh, a na trzecim – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. 30% energii elektrycznej z wytwarzanych niemal 340 000 MWh produkowana jest w miejskich instalacjach, które nie zużywają paliw kopalnych.

Źródło: www.khk.krakow.pl 

Powiązane Artykuły

Back to top button