ENERGETYKA

Nowe etykiety energetyczne

Od 1 marca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe etykiety energetyczne informujące o zużyciu energii elektrycznej. Miejsce dotychczasowych oznaczeń (w tym A+, A++, A+++) zastąpiła skala energetyczna od A do G. W marcu nowe oznaczenia pojawią się na lodówkach, telewizorach, monitorach, zmywarkach, pralkach, suszarkach, kuchenkach. Kolejne zmiany nastąpią we wrześniu, kiedy nowe etykiety znajdą się także na źródłach światła. Dla kolejnych grup produktów nowe oznakowanie będzie wprowadzane w dalszych terminach.

Dyrektywa w sprawie etykiet efektywności energetycznej została uchwalona w 2017 roku i stała się podstawą do wprowadzenia w życie siedmiostopniowej skali, od A do G. Nowością na etykietach są kody QR, dzięki którym, za pomocą smartfona, będzie można sprawdzić dodatkowe informacje techniczne urządzenia. Po zeskanowaniu kodu, zostaniemy przekierowani do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych (EPREL), gdzie będziemy mogli porównać specyfikacje techniczne produktów. Na etykietach znajdują się także oznaczenia dotyczące poziomu zużycia wody czy generowanego hałasu.

Od 1 marca sprzedawcy detaliczni mają 14 dni roboczych na zastąpienie starej etykiety w odniesieniu do produktów, które obowiązuje nowa skala. Dotyczy to sklepów stacjonarnych, internetowych oraz materiałów marketingowych.

Nowe etykiety energetyczne wprowadzają kilka zmian. Po pierwsze – znikną oznaczenia A+, A++, A+++. Na nowej etykiecie sprzęt klasy A+++ będzie odpowiadał klasie C. To właśnie w klasie C i D znajdą się najwydajniejsze urządzenia. Najbardziej energooszczędne oznaczenia (dotychczas A z plusami) będą mieściły się w skali od F do C. Zasada odczytywania etykiet polega na tym, że im literka jest bliżej początku alfabetu, tym sprzęt jest oszczędniejszy. Im ciemniejsza zieleń, tym mniejsze zużycie energii. Przy zakupach trzeba także pamiętać, by nie porównywać ze sobą różnych typów urządzeń, ponieważ każda ma własny zakres ocenianych parametrów.

W przypadku niektórych produktów wprowadzone zostały także bardziej rygorystyczne lub realne metody klasyfikowania. Jak podaje Urząd Regulacje Energetyki (URE), posługując się starą skalą, zużycie energii przez pralki obliczane było na postawie rocznego zużycia. Nowa skala opiera się na 100 cyklach prania. Zmianie uległ także wzór na zużywanie energii przez telewizory. Dotychczas wzór uwzględniał zużycie energii tylko przez ekran. Aktualnie pod uwagę brane jest zużycie prądu przez ekran i części zewnętrzne.

Jak wskazuje Unia Europejska, od 1995 roku etykieta efektywności energetycznej się sprawdza. 85% konsumentów korzysta z niej przy zakupach. Pozytywnie wpływa także na konkurencyjność – na rynek wprowadzane są innowacyjne produkty o coraz wyższych klasach energetycznych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił ogromny postęp w dziedzinie energooszczędności sprzętów AGD. Urządzenia zużywają coraz mniej energii przy zachowaniu takiej samej lub lepszej wydajności. Dzięki takim rozwiązaniom możemy mniej zapłacić za prąd oraz wpływać na zmniejszanie zużycia energii w globalnej skali.  

Wprowadzenie nowych etykiet energetycznych to jedno z rozwiązań Unii Europejskiej, dążące do realizacji jednego z trzech celów pakietu energetyczno-klimatycznego. Jest nim zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 32,5% do 2030 roku. Komisja Europejska szacuje, że nowe etykiety przyczynią się do osiągnięcia 38 TWH (terawatogodzin) oszczędności energii rocznie do 2030. Neutralność klimatyczną mamy natomiast osiągnąć do 2050 roku. Świadome wybory konsumentów to podstawa do zatrzymania zmian klimatycznych.

Źródło: www.bankier.pl, www.green-projects.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button