ENERGETYKA

Nowoczesna elektrociepłownia dla Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce

25 września 2020 podpisano porozumienie o współpracy dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego Solidarność pomiędzy spółkami CKE, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i PGE Dystrybucja. W myśl porozumienia PGE zbuduje nowoczesną, proekologiczną elektrociepłownię dla portu lotniczego, węzła kolejowego i Aiport City. Obiekt już na etapie projektu zostanie dostosowany do najnowszych wymagań środowiskowych – będzie zasilany gazem ziemnym, ze wsparciem paneli słonecznych.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu, w miejscowości Stanisławów, 37 kilometrów od Warszawy, powstanie Port Lotniczy Solidarność. W skład CPK wejdą inwestycje drogowe, kolejowe oraz Aiport City – obiekty targowo – kongresowe, konferencyjne i biurowe. Przyjęte harmonogramy zmierzają do zakończenia podstawowego procesu inwestycyjnego do 2027 roku.

Nowoczesna elektrociepłownia PGE zostanie zaprojektowana specjalnie na potrzeby Portu Solidarności. Szacuje się, że do zasilania lotniska, węzła kolejowego i Aiport City potrzebnych będzie od 60 do 100MW. Dla porównania – jednostka o tej mocy mogłaby zasilić w ciepło ponad 30 tysięcy mieszkań. Inwestycja zakłada korzystanie w jak największym stopniu z odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjnych i proekologicznych rozwiązań.

W projekcie inwestycji CPK i PGE zakładają zastosowanie trigeneracji, czyli skojarzonego technologicznie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu użytkowego. Dzięki temu znacząco zmniejszy się ilość i koszt energii niezbędnej do wytworzenia każdego źródła osobno. Rozwiązania muszą być zaprojektowane z myślę o zminimalizowaniu wpływu inwestycji na środowisko. Oznacza to wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w infrastrukturze PGE. Ma to stanowić dobry początek, ponieważ w dłuższej perspektywie celem PGE jest budowa w Polsce systemu transportu z dużym udziałem energii z odnawialnych źródeł energii. CPK ma być punktem centralnym tego systemu.

Budowa CPK wpłynie na lokalną infrastrukturę energetyczną. Z energii i ciepła skorzystają okoliczne gminy i ich mieszkańcy. Zastosowane przez PGE technologie w kolejnych latach będą wykorzystywane przy innych inwestycjach. Wiadomo już, że w ramach inteligentnej sieci ciepłowniczej zastosowane zostaną rozwiązania odzysku ciepła z infrastruktury IT, np. z serwerowni. Projekt zakłada także nowoczesne rozwiązania dotyczące elektromobilności, tzn. zlokalizowanie na terenie i w sąsiedztwie portu lotniczego stacji do ładowania elektrycznych samochodów, autobusów, pojazdów obsługi lotniska. Inwestycja CPK prawdopodobnie wskaże kierunek, w którym będzie zmierzała energetyka cieplna w Polsce w przyszłości.

Wrześniowe porozumienie jest kolejnym podpisanym przez spółkę CPK. Do tej pory, poza PGE, Centralny Port Komunikacyjny Solidarność zawarł porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Zarządem Morskiego Portu w Gdyni.

Źródło: www.gov.plwww.rynek-lotniczy.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button