AKTUALNOŚCI

Transformacja energetyki ze wsparciem 150 mld złotych do 2030 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć środki głównie na bezzwrotne dotacje.

Ochrona środowiska a energetyka

Dotychczas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bazował głównie na środkach własnych, przychodach z opłat środowiskowych i funduszach unijnych. Wskutek tego, że w tym roku stał się operatorem Funduszu Modernizacyjnego, NFOŚiGW przewiduje duże zmiany w budżetowaniu środków. Fundusz ma otrzymywać pieniądze z nowych źródeł i przeznaczać je na transformację energetyczną. Tym samym transformacja energetyki stanie się, obok ochrony środowiska w Polsce, drugim dużym sektorem działań Funduszu.  

Transformacja energetyki

Aktualnie, środki finansowe Fundusz przeznaczane są głównie na programy wspierające odnawialne źródła energii. Należą do nich m.in.: Mój Prąd, Agroenergia, Polska Geotermia Plus, Energia Plus. Kolejnym obszarem działań funduszu jest efektywność energetyczna, termomodernizacja i oszczędzanie energii. Trzecim najistotniejszym działaniem w obszarze ochrony klimatu jest ciepłownictwo powiatowe oraz wspieranie innowacji.

Eksperci szacują, że w tym roku NFOŚiGW na transformację energetyczną wydał niecałe 3,5 miliarda złotych. To środki wypłacane także w ramach umów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Fundusz mówi tutaj o programach wspierających głównie trzy sektory. Pierwszym z nich jest dystrybucja ciepła i chłodu, wysokosprawna kogeneracja, sieci ciepłownicze i chłodnicze dla wysokosprawnej kogeneracji. Drugi to efektywność energetyczna w sektorze mieszkaniowym, budynkach publicznych i przedsiębiorstwach. Trzeci stanowią odnawialne źródła energii. Do wydatków doliczyć należy także budżet na wsparcie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, edukację, ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora mieszkaniowego oraz transport zeroemisyjny.

Prognozy wskazują, że  w 2022 roku NFOŚiGW na transformację energetyczną wyda prawie 5,8 miliarda złotych, zatem zdecydowanie więcej, niż w 2021 roku.

Krajowy Operat Funduszu Modernizacyjnego

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego. Z tego tytułu do Polski do 2030 roku ma trafić około 26 miliardów złotych. To kwota szacunkowa, ponieważ jej realna wartość zależy od cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Do tej pory Polce udało się zatwierdzić programy wartości ponad 10 miliardów złotych. 3 miliardy zostaną przeznaczone na sieci: inteligentną infrastrukturę energetyczną, rozwój infrastruktury służącej ładowaniu pojazdów i wykorzystanie magazynów energii do stabilizacji sieci.

O tym, kto będzie mógł otrzymać pieniądze z Funduszu Modernizacyjnego, skąd pochodzą pieniądze przeznaczone na modernizację oraz dlaczego Minister Finansów chce nad nimi większej kontroli przeczytacie na www.wysokienapięcie.pl. O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Więcej o transformacji energetycznej w przemyśle, energetyce i społeczeństwie TUTAJ.

Powiązane Artykuły

Back to top button