AKTUALNOŚCISAMORZĄD

Uchwała antysmogowa w kolejnych województwach

1 stycznia 2022 do województw objętych uchwałą antysmogową i restrykcjami z nią związanymi dołączyły Śląsk i Podkarpacie

Pierwszeństwo uchwały antysmogowej w województwach o największym stężeniu smogu

Uchwałą antysmogową zostają objęte przede wszystkim te województwa, gdzie odnotowuje się najwyższe stężenie i zagrożenie smogiem. Z początkiem 2022 taką uchwała weszła w życie w kolejnych dwóch województwach w kraju: na Śląsku i Podkarpaciu. Uchwała nakłada na mieszkańców tych województw konieczność likwidacji pozaklasowych pieców węglowych (kotłów używanych powyżej 10 lat). Poza ich likwidacją, przepisy ustawy zakazują spalania: węgla brunatnego, mułów flotokoncentratów węglowych czy wilgotnego drewna. Mieszkańcy, którzy nie dostosują się do obowiązujących zasad, muszą liczyć się karą finansową wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Mandat może nałożyć Inspektor Ochrony Środowiska lub policja.

Skuteczność regulacji

Skuteczność uchwały antysmogowej z pewnością potwierdzić może miasto Kraków. W związku z wprowadzeniem regulacji, w mieście znacząco poprawiła się jakość powietrza. Na Śląsku, gdzie od 1 stycznia 2022 obowiązują nowe przepisy, w trzecim kwartale ubiegłego roku odnotowano wyraźny wzrost wniosków na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego z tego okresu, pierwsze 17 miejsc w rankingu wniosków biorących udział w programie „Czyste powietrze” zajęły właśnie śląskie gminy. W Warszawie, gdzie uchwała antysmogowa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku, wymieniono już 547 kotłów. W stolicy do likwidacji pozostało jeszcze 15 tysięcy. Ze względu na fakt zagrożenia karami pieniężnymi, uchwała antysmogowa działa. Skuteczność regulacji może podnieść dodatkowo współpraca sąsiadujących ze sobą gmin i wprowadzanie na ich terytoriach uchwał antysmogowych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz TUTAJ.

Jeśli interesujesz się tematyką eko, przemysłem 4.0., sposobami na transformację energetyczną, odwiedź nasz kanał YouTube.

By być na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera.

Źródło: www.green-news.pl

Powiązane Artykuły

Back to top button