ENERGETYKA

Dopłaty do E – Aut. Dofinansowanie dla osób fizycznych, przedsiębiorców i taksówkarzy

26 czerwca 2020 ruszyły trzy nowe programy dopłat do samochodów elektrycznych, realizowane przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy z nich przeznaczony jest odpowiednio dla osób fizycznych, przedsiębiorców i taksówkarzy. Kwota do podziału to około 150 milionów złotych. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są od 26 czerwca 2020 do 31 lipca bieżącego roku.

Program „Zielony samochód” przeznaczony jest dla osób fizycznych na zakup auta elektrycznego na prywatny użytek. Cena nabycia auta nie może przekroczyć 125 tysięcy złotych. Dotacja dla osób fizycznych może osiągnąć do 18 750zł, ale nie więcej niż 15% kosztów kwalifikowanych. W puli NFOŚiGW jest 37,5 miliona złotych. Według Ministerstwa Klimatu, budżet programu pozwoli na zakup 2 tysięcy
e -aut.

Program „Koliber” skierowany jest dla taksówkarzy. Maksymalny koszt kwalifikowany zakupu lub leasingu jednego pojazdu wraz z kosztem punktu do ładowania nie może przekroczyć 150 tysięcy złotych. Dofinansowanie może przybrać formę dotacji – do 20% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tysięcy złotych, lub pożyczek – do 100% kosztów. W programie przewidziane jest wsparcie rzędu 40 milinów złotych.

Program „eVAN” przeznaczony jest dla przedsiębiorców zainteresowanych kupnem elektrycznego samochodu dostawczego. W tym przypadku dotacja może wynieść 30% kosztów kwalifikowanych – do 70 tysięcy złotych na zakup lub leasing e-dostawczaków. 50% kosztów, czyli nie więcej niż 5 tysięcy złotych, może objąć dofinansowanie na zakup ładowarki o określonej mocy. Ministerstwo przewiduje, że w ten sposób będzie można dofinansować 1000 aut.

Celem dopłat do samochodów elektrycznych jest dynamizacja rynku aut tego typu na polskim rynku.

Źródło: www.autodziennik.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button