ENERGETYKA

Drugie życie obszarów poprzemysłowych, czyli nowy projekt Tauronu

Do końca 2020 roku Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną na terenach dawnej Elektrowni Jaworzno I. Jaworzno I działała od 1898 do 1952, w późniejszych latach rozbudowując się i przekształcają kolejno w Jaworzno II i III. Aktualnie w Jaworznie działa Elektrownia Jaworzno III, wchodząca w skład Południowego Koncernu Energetycznego. Na obszarach poprzemysłowych Jaworzno I, w ramach akcji Zielony Zwrot Taurona, powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy pięciu megawatów.

Farmę zbuduje konsorcjum spółek Tauron Serwis i Tauron Dystrybucja Serwis. Projekt dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. WFOŚiGW udzielił spółce pożyczki na preferencyjnych warunkach, zakładającej umorzenie nawet 3 milionów złotych, które Tauron będzie mógł wykorzystać na kolejną proekologiczną inwestycję. W swoim komunikacie spółka podaje, że „dzięki programowi, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze”.

Budowa instalacji fotowoltaicznej na terenach poprzemysłowych to pierwszy projekt tego typu. W szerszej perspektywie program Zielony Zwrot Tauronu zakłada inwestowanie nie tylko w farmy fotowoltaiczne, ale także farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Na podstawie podpisanego porozumienia, na każdy kolejny projekt z obszaru odnawialnych źródeł energii, spółka będzie mogła liczyć na minimum 50 milionów złotych dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło: www.media.tauron.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button