ENERGETYKA

Grupa PGE otrzyma pół miliarda złotych dofinansowania na inwestycje prośrodowiskowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozytywnie ocenił sześć projektów Grupy PGE, dotyczących redukcji emisyjności oraz ciepłownictwa. Na działania redukujące emisję substancji szkodliwych oraz modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych PGE otrzyma pół miliarda złotych dotacji ze środków krajowych i funduszy europejskich. Największa kwota wsparcia – 425 milionów złotych, udzielonych w formie pożyczki, ma zostać przeznaczona na redukcję emisji tlenków siarki z kilku bloków Elektrowni Bełchatów.

Przyznane pół miliarda złotych dofinansowania ma zostać przeznaczone na – w pierwszej kolejności – redukcję emisyjności szkodliwych pyłów, zredukowanie emisji rtęci, modernizację sieci i węzłów w Toruniu oraz przyłączenie nowych odbiorców do systemu ciepłowniczego.  Spółki Grupy PGE od kilkudziesięciu lat współpracują z NFOŚiGW, korzystając z preferencyjnych pożyczek lub dotacji. Szacunkowo rocznie na ten cel przeznaczane jest około 6 miliardów złotych, którym NFOŚiGW dysponuje w ramach budżetu krajowego i zagranicznego. Obie strony zgodnie przyznają, że ich współpraca w tym zakresie przyczynia się do dostosowania jednostek wytwórczych PGE do wymogów środowiskowych, rozwoju ciepłownictwa sieciowego oraz poprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy.

Jeszcze w tym roku Grupa PGE planuje złożyć wnioski o dotacje na dofinansowanie projektów na sumę ponad 400 milionów złotych.

Źródło: www.gkpge.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button