ENERGETYKA

Nowa elektrownia fotowoltaiczna w województwie podkarpackim – PV Lesko

PGE Energia Odnawialna uruchomiła kolejną nową farmę fotowoltaiczną. Tym razem inwestycja powstała w województwie podkarpackim. PV Lesko wyposażona jest w panele monokrystaliczne, produkujące energie elektryczną niezależnie od pogody, w warunkach typowych dla stref klimatycznych Polski. Instalacja powstała na powierzchni 2ha i składa się z prawie trzech tysięcy paneli o mocy 350W każdy.

Spółka PGE Energia Odnawialna, należąca do Grupy Kapitałowej PGE, jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Jest właścicielem 29 elektrowni wodnych, 17 farm wiatrowych, 4 elektrowni szczytowo – pompowych oraz 2 farm fotowoltaicznych. Łączna moc wszystkich obiektów wynosi 2323,1MW.

Elektrownia w Lesku jest pierwszą z czterech tego typu inwestycji PGE. Wyróżnia ją zastosowanie paneli monokrystalicznych, które obecne uważane są za najbardziej wydajne i efektywne. Ich sprawność szacuje się na poziomie 18 – 20%. Dominująca pozycja paneli monokrystalicznych na rynku wynika z faktu, że mogą produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia. Na farmie fotowoltaicznej w Lesku zainstalowano prawie 3 tysiące paneli o mocy 350W każdy.

PGE Energia Odnawialna planuje uruchomienie jeszcze trzech podobnych elektrowni do końca tego roku. Inwestycje na taką skalę możliwe są dzięki zwycięstwu spółki w 2019 w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1MW. Jeszcze w tym roku uruchomione zostaną PV Bliskowice w województwie lubelskim oraz PV Lutol1 i PV Lutol2 w lubuskim. W przyszłości PGE Energia Odnawialna zapowiada budowę zarówno jednomegawatowych instalacji (jak PV lesko) oraz większych przedsięwzięć realizowanych na gruntach własnych grupy.

Do końca 2022 ma powstać jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko w województwie podkarpackim. Farma ma zająć 152ha poeksploatacyjnych gruntów spółki Siarkopol Tarnobrzeg i skumulować panele o łącznej mocy 77MW.

Źródło: Grupa PGE

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button