PGE planuje budowę 3 farm wiatrowych na Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe powstają głównie na północy Europy. Dzieje się tak z uwagi na panujące w tym rejonie najkorzystniejsze warunki wietrzne. Obecnie najwięcej turbin wiatrowych znajduje się na Morzu Północnym. W kolejnej dekadzie drugą najczęściej wybieraną lokalizacją dla wiatraków może stać się Morze Bałtyckie.
Grupa PGE już zapowiedziała wybudowanie na polskim morzu trzech farm wiatrowych o łącznej mocy
3,5 GW. Do końca 2019 moc zainstalowanych na Bałtyku wiatraków wyniosła 2,2 GW. Szacuje się, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 12 GW. Bałtyk charakteryzują płytsze wody i niższa wysokość fal niż
w przypadku Morza Północnego, dlatego budowa instalacji powinna być łatwiejsza.
Inwestowanie w takie rozwiązania to duży krok w walce ze zmianami klimatu. Morskie farmy wiatrowe nie tylko produkują zieloną energię, ale dodatkowo w niewielkim stopniu wpływają na środowisko naturalne i życie mieszkańców. Najczęściej budowane są w znacznej odległości od siedlisk ludzkich, dzięki czemu nie słychać pracy ich turbin na lądzie. Morskie farmy wiatrowe PGE mają zostać wybudowane kilkadziesiąt kilometrów od linii brzegowej, przez co będą prawie niedostrzegalne z lądu. Zlokalizowane będą w bezpiecznej odległości od Ławicy Słupskiej – tak, by nie oddziaływać na jej faunę i florę.
Źródło: Grupa PGE