AKTUALNOŚCI

Substancje chemiczne w wodzie butelkowanej

Naukowcy z Uniwersytetu Goethego oraz Federalnego Instytutu Hydrologii z Niemiec przeprowadzili badania 18 rodzajów wody butelkowanej. Badania wykazały w nich ponad 24 000 substancji chemicznych, wpływających głównie na układ hormonalny człowieka. Potwierdzono, że wiele szkodliwych substancji obecnych w wodzie wytrąca się z plastiku.  

Martin Wagner i Jorg Oehlmann z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem oraz Michael Schlusener i Thomas Ternes z Niemieckiego Federalnego Instytutu Hydrologii odkryli przede wszystkim niepokojącą ilość substancji EDC w wodzie z butelek. Substancje EDC wpływają na problemy z rozwojem ciała, płodnością, zaburzenia metaboliczne i sercowo naczyniowe oraz guzy nowotworowe.  Metoda badania skoncentrowana była na jednej  z najbardziej podejrzanych substancji – DEHF. Wykryto jednak zawartość innych, nieznanych jeszcze, substancji typu EDC.

W przeprowadzonych badaniach wykorzystywano analizy biologiczne i chemiczne. Otrzymane wyniki potwierdziły obecność szkodliwych substancji w produktach z półek sklepowych. Wykryto w nich związki o silnych właściwościach antyestrogennych i antyandrogennych, a zaobserwowana szkodliwość tych substancji okazała się być bardzo silna. Dodatkowo, wśród wykrytych związków chemicznych znalazły się także progestageny oraz chemikalia przypominające kortykosteroidy, których obecność potwierdziły niezależna badania prowadzone w sześciu innych krajach.

Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2893/badania-wykazaly-24-000-chemicznych-substancji-wodzie-butelkowanej/

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button