WODOCIĄGI

Warszawska Czajka wznowiła działanie

Od 1 października ponownie działa układ przesyłowy tłoczący ścieki do oczyszczalni Czajka. Z końcem września praca Czajki znowu została wstrzymana przez awarię podstawowej pompy na moście pontonowym. W związku z tym transport ścieków odbywał się tylko jedną nitką rurociągu na moście pontonowym, a pozostała część ścieków trafiała do Wisły. W nocy ze środy na czwartek uruchomiono testowe pompy, które zdały egzamin. Od tego momentu całość ścieków transportowana jest do Czajki układem tymczasowym. 

W poniedziałek, 28 września, doszło do awarii jednej z dwóch pomp tłoczących ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni Czajka. Jak podało warszawskie MPWiK, usterka spowodowana była obfitymi opadami deszczu i śmieciami trafiającymi do kanalizacji. To było bezpośrednią przyczyną transportowania ścieków tylko jedną nitką rurociągów. Pozostała część trafiała do Wisły. Po przeprowadzonych w nocy ze środy na czwartek próbach dwóch pomp zapasowych, pompy te zostały uruchomione, a zepsuta trafiła do serwisu. Aktualnie tymczasowym rurociągiem ścieki tłoczą trzy pomp. Jedna z nich działa od początku, pozostałe dwie są zapasowe i zastępują serwisowaną pompę.  

Jednocześnie z komunikatem o uruchomieniu pomp zapasowych, poinformowano o rozpoczęciu przewiercania pod dnem Wisły. Przecisk ma przyjąć ścieki płynące do Czajki po zdemontowaniu mostu pontonowego. Najnowsze informacje wskazują, że most prawdopodobnie nie będzie mógł być użytkowany przez całą zimę. W związku z tym trwają prace przygotowawcze na jednym z dwóch planowanych przewiertów pod Wisłą, na głębokości minimum siedmiu metrów pod dnem rzeki. Prace na prawym brzegu Wisły prowadzone są metodą bezwykopową, z jednoczesnym drążeniem tunelu pod ziemią i układaniem rurociągu. W pracach wykorzystywana jest technologia Direct Pipe.  

Uruchomienie pierwszego rurociągu pod Wisłą planowane jest na przełomie listopada i grudnia. Jego funkcją będzie przejęcie ścieków z systemu na moście pontonowym. Wykonawcy drugiego przewiertu mają zostać wyłonieni w październiku. Planowane oddane instalacji do użytku to czerwiec 2021. W kolejnym etapie wykonane pod dnem Wisły rurociągi mają zostać połączone z pompowniami.

Źródło: www.tvn24.pl

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button