WODOCIĄGI

8 września ruszyła budowa mostu pontonowego W Warszawie

8 września nad ranem ruszyła budowa 250 – metrowego mostu pontonowego, na którym ułożony zostanie awaryjny rurociąg doprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Na miejscu pracuje 130 jednostek sprzętu oraz 200 żołnierzy z Inowrocławia i Kazunia. Most ma być gotowy w ciągu trzech dni.

Po ponownej awarii kolektorów doprowadzających nieczystości do oczyszczalni ścieków Czajka, do której doszło 29 sierpnia 2020 (w rok po pierwszej), Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podjęło decyzję o budowanie systemu awaryjnego. Decyzja ma możliwie najszybciej powstrzymać zrzut ścieków do Wisły. Koncepcja tegorocznego rurociągu zastępczego różni się od projektu z 2019 roku.

Plan przyjęty przez warszawskie MPWiK zakłada wypompowywanie ścieków bezpośrednio z komory pompowni na terenie zakładu Farysa. Pozwoli to, w przypadku konieczności nagłego wstrzymania pompowania ścieków, na ich chwilowe zatrzymanie w sieci kanalizacyjnej przedsiębiorstwa. Następnie ścieki będą transportowane do zakładu po prawej stronie Wisły, skąd kolektorem trafią do Czajki.

W związku z decyzją MPWiK, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie udostępniły dokumentację techniczną i niezbędne informacje dotyczące ubiegłorocznej budowy rurociągu awaryjnego. W 2019 roku za projekt i skonstruowanie rurociągu zastępczego odpowiedzialne były Wody Polskie. W tym roku nadzór nad budową sprawuje MPWiK w Warszawie. Po jego stronie znajduje się także pokrycie kosztów związanych z budową.

Źródło: www.wody.gov.pl  

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button