Modernizacja Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie wartości 500 milionów złotych: remont zapory czołowej, budowa przedzbiornika i przepompowni, stworzenie centrum operacyjno – edukacyjnego

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę na wykonanie modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Etap przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania wymaganych zgód ma zakończyć się do końca 2021 roku. Prace remontowe mają ruszyć na początku 2022 i potrwać 3 – 4 lata. Szacunkowy koszt szacuje się w granicach od 200 do 500 mln złotych.
Zalew Zemborzycki powstał w latach siedemdziesiątych. PGW Wody Polskie zarządzają nim od 2018 roku. Zalew jest atrakcyjnym miejscem pod kątem turystycznym i rekreacyjnym, jednak aktualnie wykorzystanie jego potencjału jest niemożliwe przez zanieczyszczenie zbiornika. Do zbadania przyczyny pogarszającego się stanu ekologicznego zbiornika powołano zespół ekspertów z lubelskiego środowiska naukowego. W ich ocenie zanieczyszczenie zalewu spowodowane jest faktem, że zlewnia rzeki Bystrzycy wykorzystywana jest rolniczo i w Zalewie Zemborzyckim znajdują się duże ilości fosforu i azotu. Na dnie zalega około 6 milionów m3 mułu i torfu, a to przyczynia się do rozwoju sinic. Na podstawie przeprowadzonych badań władze Wód Polskich wydały decyzję o zrewitalizowaniu zalewu.
Projekt rewitalizacji zakłada remont zapory czołowej, odmulenie zbiornika, budowę przedzbiornika, budowę przepompowni oraz stworzenie Centrum Operacyjno – Edukacyjnego. Nie rozstrzygnięto jeszcze czy oczyszczenie zbiornika obejmie wybranie z dna wyłącznie mułu, czy mułu i torfu. Prace związane z rewitalizacją zbiornika ruszyły z początkiem sierpnia. Zalew Zemborzycki ma pełnić funkcję przeciwpowodziową, przeciwsuszową, przyrodniczą i rekreacyjną.
Źródło: www.portalmorski.pl